Niven Larry - Flotila světů (Flotila světů I)

 

Larry Niven patří mezi veličiny a stálice americké, potažmo světové SF a od roku 2015 je i nositelem titulu Velmistr žánru.

Světovou proslulost získal románem Prstenec z roku 1970, po úspěchu přidává další romány, jenž na dílo navázují.

Vše zasadil do tzv. Známého vesmíru – univerza tvořící hlavně lidmi, Kzinty a Loutkaři a dalších bytostí.

Známý vesmír tvoří další povídky či romány, dokonce se přidávají další autoři svou troškou do mlýna.

V roce 2007 vydává Larry Niven spolu s E.M. Lernerem další příběh ze Známého vesmíru.


Flotila světů (2009 nakladatelství Baronet, překlad M.Mazancová) – tvoří úvod do pětidílné série stejného názvu. První čtyři díly tvoří jistý prequel k Prstenci, poslední díl navazuje na svět Prstence.

                                                     


Děj se odehrává přibližně 200 let před objevením Prstence. Čeká Vás čisté SF z budoucnosti, kombinace space opery a hard SF.


Rok 2197 a pozemská vesmírná loď Daleký sen objevuje na svých senzorech Ledovou planetu, snaží se o kontakt. O rok později dají členové posádky o sobě vědět a Daleký sen je přepaden a ztrácí se v dalekém vesmíru. Lidstvo ztratilo další loď.


Po zdánlivě nesouvisejícím prologu se posouváme do časů našeho příběhu.


Datum 2650 Nessus se opět ocitá ve vesmíru, putuje se svou novou posádkou vstříc neznámému. Je zástupce mimozemšťanů, mající přezdívku Loutkaři (sami si říkají Občané) – vypadají jako nepovedení kentauři a svým počínáním si danou přezdívku plně zaslouží.

Obchodují nejen s lidmi a dodávají hlavně trupy vesmírných lodí a podobné technické vymoženosti. Jsou technologicky vyspělejší než lidé na Zemi a dalších planetách mimo Sluneční soustavu. Samozřejmě, že se nedělí o všechno své vynálezy a technologické kouzla.

A jsou to zbabělci a kdokoliv, kdo ukáže odvahu a třeba i schopnost cestovat vesmírným hyperprostorem je považován za šílence. A ti stojí mimo společnost, bez možnosti se pářit se samičkami.

A Nessus takovým šílencem je.


Momentálně velí lidské posádce, tvořené z kolonistů, jenž obývají jednu s planet Flotily, unikající před výbuchem jádra galaxie.

Flotila světů – planet a existence lidských kolonistů, pracujících pro Občany, hlavně v zemědělství, patří mezi nej tajemství Loutkařů.

Tajemství, které ukrývají před dalšími emzáky a hlavně před Divokými lidmi, tedy námi.


Nessus a tři vycvičeni kolonisté (Kirsten, Omar, Eric) letí před Flotilou a hledají možné nebezpečí a možné překážky. Nepřekvapí, že letí na lodi Průzkumník a nepřekvapí, že je vybavena odposlechem, ale i bezpečností pojistkou v podobě bomb, kdyby náhodou…


Při první výpravě narazí na houževnaté malé emzáky Gw´othy, kteří rychle budují technologii, i když žijí ve velmi nepříznivých podmínkách (podobnost s cizí rasou z povídkové knihy Toulavá země, jistého činského autora) pevného charakteru.

Můžou a také nemusí být ohrožením pro Občany. Jak vyřešit problém – zničením, zpomalením vývoje nebo lehkým odsunutím.

Kolonisté zjišťují ne zrovna milé věci o Občanech, jsou již zasazena semínka pochyb.

Zároveň probíhají vnitropolitické boje na Rodné a také musí vyřešit problém s Divokými lidmi. Jsou pořád zvědaví a hledají místo Občanů – je třeba je zastavit silou či manipulací. Na Rodné se schyluje ke změně a v čele je tajná láska Nesse Niké a možný budoucí Nejzadnější (stádo společenství).


A naši tři vesmírní badatelé z řad Kolonistů začínají pátrat po své minulosti. V databázi lodního počítače je toho až překvapivě málo.


Lidská vesmírná posádka hledá původní koráb, jenž měl být kdysi dávno zachráněn Občany – kují pikle a hledají stopy tajně kde se dá.

A Nessus zase rozehrává nebezpečnou hru na Zemi – finanční krize, poté co se Loutkaři ekonomicky i fyzicky stáhli – souvislost s výbuchem v galaktickém jádru. Snaží se OSN nasměrovat jiným směrem, snaží se ovlivnit zájem lidstva o jeho rodné místo.

Vyvolá nepokoje ohledně Rady plodnosti – úplatky, vydíraní, nekalosti. Má prsty nebo krky v podivné Loterii plodnosti a rozdmýchává další krize a problémy.


Zaslouží si tím dík Občanů, ale jeho náklonost k lidem poněkud trpí, zapojuje se i do dění na Rodné a nepřímo ovlivňuje i bývalou posádku z řad Kolonistů.

A ti se mu poněkud (a nejen jemu) vymknou z rukou.


Nessus za pomocí geniálního vědce vymýšlí, jak chránit tajemství loutkařů – antihmota, černá umělá díra, možné zničení neproniknutelných lodí General Produkts a zároveň se snaží bojovat proti obávanému paranoidnímu lidskému detektivovi, jenž prahne po stopách Loutkařů.


Kolonisté mezitím začínají spolupracovat s lidmi z Flotily světů – plánují a hledají stopy minulosti. Objeví skrytou zdánlivě zničenou loď Daleký sen a postupně se z náznaků a skrytých odpovědí dozví pravdu.


Daleký sen přepaden Loutkaři, využívání lidí k práci – žen k porodnosti, využívání lidských emryí a omezující výchově a učení o všem co by souviselo s Divokými lidmi.


Dochází ke konfliktu – rozmíšce, kdy lidé vyhrožují poškozením Rodné – dopad rychle letícího předmětu na planetu.

Vzájemná snaha přelstít soupeře, zapojení Nesse do záležitosti – a ten spíše na straně lidí, jenž nakonec získávají svobodu a možnost opustit se svou planetou Flotilu – bohužel neznají směr Země.


Krize má i plus, hlavně pro Nikého, jenž se dostává do čela. A lidé získavají svobodu…


Problémy zažehnány, tedy možná…



Po více než 30 letech se Larry Niven rozhodl dokreslit celkový obraz Známého vesmíru, aby každá část fresky měla své vysvětlení a dílo působilo kompaktně bez zádrhelů a nepochopení.

Návrat do dob před objevením Prstence je toho logickým krokem – je to také doba, ve které se odehrávají povídky ze sbírky Neutronová hvězda.

Doba, kdy se Flotila světů rozhodla opustit Známý vesmír a vydává se pryč z galaxie.


Flotila světů nejednu událost či zmínku, právě z Prstence vysvětluje a popisuje. Hlavně se jedná o události, ve kterých se angažoval právě Nessus (zároveň potvrzující nelichotivou přezdívku pro Občany – Loutkaři).

Jsme zde svědky různých manipulací s Radou plodností a podobně – právě román Prstenec přináší konkrétní výsledky těchto skutků.

Zároveň román přináší novou dějovou linku – příběh lidských kolonistů, zajatců s dávné pozemské lodě. Je jasné, že tady příběh nekončí a další setkání nás nemine.

Kam nás tento příběh zavede nelze po první knize série říct, ale rozhodně to nebude do budoucích časů Prstence a spol.


Flotila světů dějově skáče z různých planet a míst, samozřejmě se i posouváme v čase. Hrdinové řeší krize, které spolu souvisí. Čtenář musí bedlivě sledovat kde a kdo co provádí.

Ano, musím konstatovat, že chvílemi vládne zmatek a tak trochu chaos – může se stát, že se tak trochu ztratíte.

V čem je Larry Niven silný je strohý a zároveň uvěřitelný svět mimozemšťanů a jejich kolonií. Nemluvě o technickovědeckých postupech a astrofyzikálních záležitostí.


Takže, když si při čtení říkáte – hmmm, aha, tak asi to tak je možné, tak se nedivte...nebo si prostě doplňte vzdělání.


Je těžké v současnosti napsat román, jenž předchází známému ději v době, kdy znalost technologie je jiná a na tehdejší dobu vzniku i nepředstavitelná.

Ach ty počítače…



Flotila světů splnila úkol, ukázala historii Známého vesmíru, doplnila chybějící mozaiku a určitě pobaví fanoušky povedené hard SF a space opery. Neztrácí spád a přes jisté zmatky rozhodně nenudí.






Komentáře

Oblíbené příspěvky