P. Djèlí Clark - Vládce džinů
Fantastika v podobě SF či fantasy je celosvětový fenomén. Ruku na srdce, tradiční angloamerická nadvláda nápaditých autorů pomalu mizí (což mnozí nenesou právě s nadšením) a neuvěřitelné nápady se vyskytují po celé planetě.
Samozřejmě špička fantastiky stále obývá americký kontinent, ale do popředí se více a více derou nejen spisovatelky, ale i autoři mající původ ve všech možných koutech světa. Každý dobrý či výborný tvůrce umí čerpat ze svých kořenů a také ze svého vzdělání či zaměstnání.
Roli by nemělo hrát pohlaví, původ či vzdělání autorovo, leč a jen samotné dílo – škoda, že mnozí si to nemyslí a je jedno na které straně pomyslné barikády stojí.
P. Djéli Clark je Američan s bohatou rodinnou historií, jenž je převážně známý fantastickými povídkami a novelami. Tentokrát představuje románový debut, jenž je již ověnčen cenou Nebula 2021.
Vládce džinů (nakladatelství Host 2022, překlad Jakub Němeček) navazuje na několik povídek zasazených do poutavého a velmi zajímavého alternativního světa.
Kniha je charakterizována jako steampunk alternativa detektivka, odehrávajíc se počátkem 20.století v Egyptě, převážně v hlavním městě Káhira.
Základním kamenem celého univerza je otevření tajemného portálu egyptským mystikem al-Džáhizem v roce 1872, celý svět poznává mýtické džiny. Bytosti známé jen z pohádek a bájí, jenž nově dostanou Egypt z područí kolonistů mezi světové velmoci. Samozřejmě, že nastává rozmach i dalších afrických, ale i asijských zemí a tak trochu úpadek moci Evropa zemí, žijící z různých kolonií.
Jak čtenář zjistí, světu není cizí magie, i když nejedna vláda tyto praktiky neuznává, zavrhuje, pronásleduje. Na druhou stranu, jiné vlády a jejich představitelé začínají využívat moci a síly svých „džinů“ - přesněji řečeno svých charakteristických pohádkových bájných postaviček.
Vládce džinů začíná zločinem – vyvražděním pofiderního spolku Angličanů, pátrajícího po odkazu a předmětech zmizelého mystika al-Džáhiza.
Je rok 1912, blíží se mírová konference, jenž má vyjasnit stanoviska a usmířit horké hlavy, hlavně evropských potentátů. A jeden z organizátorů umírá krutou smrtí.
Případu se ujímá, už proslulá agentka Fátima, milovnice extravagantních obleků evropského střihu, zvláštní vyšetřovatelka Ministerstva alchimie, kouzel a nadpřirozených entit.
Egypt je v mnoha směrech progresivní a udává směr – technika, architektura, finance. Ale stále je jistým způsobem konzervativní – postavení žen, vztah k uctívačům dávných egyptským předmuslimských bohům atd...
Postavení Fátimy není zrovna jednoduchý, prostě svět mužů se staví proti ní – a k tomu všemu je ještě lesbička, což je samozřejmě tajná záležitost.
Je tedy rok 1912 – Evropa stále neumí zkousnout stav věcí včetně magických bytostí, Spojené státy se tváří, že nic takového neexistuje. Svět je plný napětí a dusna a celosvětová válka může být klidně na spadnutí.
Egyptem
probublávájí skryté problémy sociální, ekonomické, náboženské
a de facto střet nových a starých myšlenek, nemluvě o rostoucí
emancipaci či volebním právu pro všechny.
A do toho všeho tu
máme masovou vraždu, ke které se hlásí tajemný v masce,
vydávajíc se za ztraceného mystika al-Džáhize. Jenž se snaží
vyvolat třídní boje a rozbroje a nepokoje.
Bylo by dobré, kdyby Fátima případ rychle rozlouskla a hlavně pachatele dopadla. Jenže je tady problém – vrah se objevuje a ničí a bojuje, dokonce ovládá samotné džiny. Ti, jakoby hypnotizovaní, páchají zločiny a jsou nezastavitelní.
Což pozná i samotná Fátima – mající vztah s jednou uctívačkou starého božstva (a zároveň i polodžinkou), musí čelit útoku velmi blízké osoby.
Údajný mystik zaútočí i na samotné ministerstvo kouzel :) , krade uložené tajemství a rozhodne se postavit stroj/hodiny (odkaz na případ Fátimy, jenž zarhnuje novou lásku a padlého anděla) přivolávajíc dávné krále džinů. Je nezastavitelný, krutý, nevyzpytatelný a snad i nezastavitelný.
Fátima musí jednat s možnými vzbouřenci, jenž se snaží následovat pseudomystika, navštěvuje tajemné anděli a spoléhá na pomoc uctívačů dávných bohů. A sem tam si vyrazí poslechnout jazz hudbu emigrantů ze Států.
Vše se motá kolem vražedného činu a zabitého vůdce rádobyspolku, bohatého lorda, mající jistou moc a vliv na všemožné mocnáře. Více a více stop ukazují na jeho syna, jenž není nadšen činností otce.
Jenže nejenom egyptská vyšší společnost přehlíží inteligentní ženy a náš mrtvý lord neměl jen syna, ale i dceru, která na první pohled plní úlohu rozmazlené chichotající fifleny...
Vládce džinů předkládá svět alchymie a magie a pohádkových bytostí, jenž se snaží činit svět lepší – rozhodně pro africké a asijské země, snažící se dostat z okovů kolonialismu. Vše se mění a staré pořádky končí a mizí v hlubinách dávné historie. Samozřejmě je stav věcí, jenž nevyhovuje všem. A nejedna velmoc by klidně zavedla svět do války, aby zvrátila stav věcí.
Přidejte problémy náboženské, postavení žen a sociální rozbroje a jak vidno nic není dokonalé.
Hlavní postava vyšetřovatelka Fátima je inteligentní samostatná, ale i tak musí bojovat nejen se zločinci, ale i zaostalostí kolegů a lidí kolem, vlastně s celou společností.
Clark předkládá aktraktivní svět, rozhodně ne černobílý, ale plný barev a lákávý pro čtenáře. Prostředí nenudí a každá stránka, každé zákouti města je živé, realné a rozhodně stojí za návštěvu. Imaginární, jak jinak.
Na druhou stranu dnešní pohled na světové problémy aplikované do tehdejší doby nemusí úplně působit přirozeně.
Fantastický svět, stojící na základech tehdejší Káhiry, postavený díky stále záhadným džinům. Narazíte na ně na každém rohu, všude magie a k tomu přidejte další bytosti a tvory, jejichž existence je stále záhada.
Vládce džinů je moderní fantastický román se zajímavou směsicí podžánrů a univerzem , které je podáno velmi realisticky. Autor předkládá další a další střípky své vize a čtenář dostává chuť poznávat víc a víc.
Klasický detektivní příběh s inteligentní policistkou a pořádnou záhadou, ohrožující stabilitu celé planety.
Pro mě jedno z literárních překvapení, čtivé zábavné povedené.
Komentáře
Okomentovat