Banks I M - Pomysli na Fléba (Kultura I)

 Iain M. Banks (1954-2013), skotský rodák, patří (patřil) mezi významné britské autory, mající literární vliv i mimo mainstream. Tvorba šla napříč žánry a nehynoucí slávu na poli fantastickém si zajistil SF sérii knih z daleké budoucnosti. Obecně je tento cyklus znám jako Kultura a tvoří ho deset knih (včetně povídkové sbírky), napsaných v rozmezí 25 let.


Českého vydání se v minulosti dočkal šestý díl – Líc a rub (Talpress, 2002) a úvodní kniha Pomysli na Fléba (Classic, 2000) známá svým poněkud nešťastně nepovedeným překladem.


Nadšenci z nakladatelství Planeta9 patří mezi fanoušky I.M.Bankse a jeho nadčasovému vidění budoucnosti v dalekém vesmíru. Rozhodli se vydat Kulturu znovu a nejlépe celou.

Logicky začali roku 2018 první knihou – Pomysli na Fléba (originál 1987) v novém překladu Richarda Podaného, včetně obálky, majíc temný skromný, kapku tajemný ráz.

                                 


Další knihy budou vycházet v podobném vizuálním duchu.


Kouzlo celé sbírky knih tkví i v tom, že každá ja napsaná jiným (mistrovským) stylem, s jinými hrdiny a místem a časem děje. A nesmí chybět prolínání různých subžánrů.

Což vedlo Planetu9 k zajímavému rozhodnutí, ať každý jednotlivý díl přeloží jiný překladatel.


Českého čtenáře se konečně dočkal nevšedního zážitku v kvalitním předkladu.


Pomysli na Fléba je hlavně válečný příběh agenta Bora Horzy, lidského chameleona. Mění podobu, strukturu, tělo může využívat jako zbraň útočnou či obranou. Vzácná rasa, doslova na pokraji vyhynutí.


Probíhá válka, s velmi náboženským podtextem, mezi Kulturou – světy řízené, ovládané stroji a UI a rasou Idiřanů, trojnohých mohutných tvorů. Velmi nábožensky zaměřených. Jenž ničí ty, co o jejich vidění světa a víry nestojí.

Válka jako taková netrvala zase tak dlouho, o to více byla zničující a rozsáhlá. O celkový přehled války čtenář nepříjde, ale ten je pro náš příběh nepodstatný.


Čtenáře čeká vskutku dobrodružná cesta napříč vesmírem. Horza má vypátrat Mozek – řídící jednotku UI, jenž unikla Idiřanským pronásledovatelům. Proč Horza – Mozek se skrývá na planetě Mrtvých, na které Horza za předválečných časů žil a pracoval. Je to součást Scharova světa a jsou mocné síly, které si ani jedna válečná strana nechce znepřátelit.


Je zajat svou nemesis, protihráčkou špionážních her Balvedou, pracující pro Kulturu. Aby se záhy role obrátili, každý má něco v rukávě.

Najednou se Horza ocitá ve volném vesmíru a na poslední chvíli je zachráněn pirátskou lodí Turbulence...

Což se mu může hodit, potřebuje se dostat na jistou planetu. Plán je jasný, nasadit tvář kapitána a zmocnit se lodi. Jen musí zaútočit na jisté místo a pak se dopravit na orbitální stanici, jenž má být zničena.

Samozřejmě se vše zkomplikuje. A jak Horza zjistí, stanice Vavač skrývá nejedno překvapení. Třeba náboženský kult pojídačů, naštěstí Horza si poradí, tak tak.

Nesmí chybět bizardní hra Zkáza (emocionální poker s obětováním nebo tak nějak). Horza různé těžkosti překoná, zbaví se kapitána Turbulence a konečně se zmocní lodi a zamíří ke svému cíli.

Jen je tady malý problém, na loď se stačila naverbovat Balveda a situace se poněkud komplikuje. Horza musí s pravdou ven, zbytek posádky míří na nebezpečnou planetu chtíc nechtíc.

Znovu boj o život, nebezpečné okamžiky. Hledání Mozku, jenž se brání a zároveň musí bojovat proti posádce Idiřanů, jenž zde ztroskotali při pronásledování.


Pomysli na Fléba nepřináší jen vhled do další představy budoucnosti dalšího SF autora. Nejsme jen součást dobrodružné a život ohrožující výpravy jednoho agenta. Román není jen napínavá space opera, doplněna akcí, napětím a lidského (a mimozemského) hemžení a pachtění v časech budoucích. Jako vždy postavy dělají vše možné, aby se někdy zítra měli lépe a vydělali si na klidný a pohodový důchod. A hlavně, aby neumřeli předčasně.


Pomysli na Fléba nepřináší jen další ukázku mimozemského života a uspořádání , možnost cestování, ohýbání fyzikálních zákonů, neznámé světy a planety, nevídané stroje a UI s poněkud podivným humorem.

Podobně si s tématem poradil třeba i Neal Asher.

Důkaz, že se nebrat úplně vážně, není jen lidská doména. Na druhou stranu kupu lidských vlastností, s tím vším okolo, má jeden, lehce nevrlý dron.


Pomysli na Fléba je komplexnější, autor prostřednictvím hlavních postav se zamýšlí nad různými otázkami...co je to lidství, je lepší sloužit náboženským fanatikům či umělé počítačové technice. A pro obyvatele prospěšná vláda UI nebo starostlivých Idiřanů, jenž chtějí jen dodržovat pravidla pevně daná.

Jaká je vůbec role jedince v různých společnostech a co vše získá nebo ztratí, když se přikloníte na jednu či druhou stranu.


Čtenáři jsou předkládány otázky a odpovědi, budˇ je příjme nebo vezme v potaz nebo si vytvoří svůj vlastní náhled, názor, postoj.

Účelem (dle mého) románu není přiklonění na jednu či druhou stranu, svou pravdu mají obě válčící rasy. Vy si můžete vybrat nebo se nad tímto dilematem povznést a užít si inteligentní SF smíchanou s dobrodružnou space operou.


Pomysli na Fléba není úplně jednoduché čtení, zaslouží si trocha klidu, přemýšlení a zamyšlení se nad příběhem a daným světem. Rozhodně však přináší zajímavý zážitek.


A to je jen začátek světa Kultury...




Komentáře

Oblíbené příspěvky