Liou Cch´-Sin - Toulavá Země (povídky)

Liou Cch'-Sin je momentálně nejznámější činský SF spisovatel. Celosvětový úspěch a místo na hvězdném nebi fantastiky mu zajistila originální a nápaditá trilogie Vzpomínka na Zemi a hlavně první román Problém Tří těles.

Českému čtenáři zprostředkováno díky nakladatelství Host, které postupně vydalo i další autorovo dílo. Pro ucelený obrázek tvorby Liou Cch'-Sina nabídl Host, před koncem loňského roku (2021), sbírku deseti povídek. Jedná se o souhrn kratších prací z let 1999 až 2009.

Kniha nese název podle titulní povídky Toulavá Země, jenž byla i předlohou zřejmě úspěšného filmu z roku 2019 (v Číně rozhodně velmi úspěšného). Překladu se ujala Hana Do.

                                                    


Základ tvoří hard SF, jenž se v jednotlivých povídkách potuluje kolem dalších subžánrů. Příběhy se vážou na planetu Zemi, v jakékoliv podobě.

Čtenáře čeká přímo ohňostroje nápadů, mnohdy až neuvěřitelných. Vše postaveno na vědeckých základem, tu vratkých a tu zase pevných.



Toulavá Země


Příběh planety Země, které hrozí konec předčasným zánikem Slunce. Lidstvo se nehodná vzdát a vrhává se vstříc zdánlivě šílenému plánu. Nejprve zastavit rotaci planety a pak pomocí ohromnému množství motorů vydat se pryč ze Sluneční soustavy. Pomalu, ale jistě.

I za cenu obrovských ztrát, známý život na planetě končí a vše se stěhuje do podzemí. Propuká i vzpoura části obyvatel proti starousedlíkům a vědcům a zastáncům Cesty...

A Země se loudavě toulá dál a dál.


Hora


Feng Fan pět let neopustil loď na které pracuje, dohnala ho sem posedlost horami a nejvyššími vrcholky pohoří.

Až do okamžiku, kdy se objeví mimozemský koráb hrozíc zkázou lidstva a zároveň gravitační silou vytvoří vodní vrchol všech vrcholů. Feng neodolá a vydá se na poslední výšlap.

Vyslechne příběh návštěvníků, bytostí žijící v Bublinovém světě o poloměru 3000 km. O těžkostech dobývání neznámého prostředí za Bublinovým světem, jenž tvoří pevná skála a skála a skála. O poznání, že za skálou je veliký nekončící vesmír, plný volného místa a prostředí a tekutin a plynů...


Čínské slunce


Šuej Wa mladý nevzdělaný vesničan poslechne rady a vydá se vydělat peníze do města plného světel. A poté se snaží vydělat více peněz v hlavním městě. Poznává nové věci i známé, mezi nimi i neúspěšný fyzik/experimentátor s nanomateriály. Nakonec skončí jako čistič oken výškových budov a nevede si zle.

Mezitím jeho přítel pracuje na projektu umělého slunce, jenž má přinést lepší blahobyt a počasí a vláhu do nepřístupných míst. A hle, projekt má úspěch. Jen do jisté doby.

Umělé čínské zrcadlovité slunce je třeba čistit a udržovat. Šuej Wa se stává součást čistícího týmu a místo na orbitě planety si zamiluje.

Sem tam časem velkolepý projekt navštíví i věhlasný S.Hawking a vnukne Šuej Wa myšlenku na možné cestování vesmírem a proč ne...




Pro dobro lidstva


Profi vrah/likvidátor Hlaďák dostává podivnou zakázku. Má odstranit několik bezvýznamných, chudých obyvatel města. Neptá se, zjišťuje rizika a jedná. A vzpomíná a my odhalujeme jeho minulost.

Hlaďák zjišťuje, že jedna z obětí má něco společného s Lodí Velkých bratrů, která doputovala k Zemi a těžko říci co od ní může lidstvo čekat. A zabiják poruší svůj kodex a má otázky.

Skupina boháčů upláci chudáky, nemajetné a ne zrovna spokojené lidi, aby se i oni měli dobře a návštěvníci neměli důvod Zemi ničit a obsadit. A pár lidí se nechce nechat uplatit a zvyklat. O ty se má Hlaďák postarat. Obchod je obchod.

Hlaďákovi se dostává odpovědi i od druhé strany – příběh Země číslo 1, kde vládla robotika, vzdělání instalováno přímo do hlav a časem vše vlastnil Poslední kapitalista a lidé živořili v malých uzavřených kojích s kyslíkem a pohybem venku na příděl.

A chudá většina se jednoho dne odhodlala vydat na cestu, hledat Zemi jim vyhovující...


Láska z Tchaj-Jüanu


Neštastně zamilovaná dívka vytvoří počitačovou Kletbu 1, aby se pomstila bývalému chlapci. Časem byla modifikována a upravena, taková zábavná hříčka či program. Zároveň spisovatel SF Liou Cch´-Sin a jeho kamarád žili své autorské životy.

A svět začal být více a více ovládan programy, počítači, internetem – Kletba 2 mohla začit působit ve větším měřítku a hlavně se mohla stát skutečnou hrozbou.

Kletba 3 nabídla více možnosti úmrtí a byla myšlena jako umělecké dílo UI a kletba 4 se stává skutečností smrtící. A naší autoři se na chvíli se stávájí, alespoň na chvíli, hrdiny...


Mikroéra


Vesmírná Archa se vrací do Sluneční soustavy, aby prozkoumala okolní hvězdy, lidstvu hrozí zkáza díky malému záblesku Slunce. Další ohrožení planety Země. Malý problém je pozdní návrat o 9000 let.

Poslední pilot Archy nachází Zemi zničenou a roztavenou. Když tu náhle objeví město a ozvou se mu přes komunikátor lidé. Po přistání však stále nemůže najít místo setkání, chvíli trvá než objeví mikroměsto s mikrolidmi.

Pilot se dozvídá historii vývoje mikrolidí, jejich soužití s lidmi, o válce, o cestování Sluneční soustavou. O těžkostech i lehkostech života mikrolidí. Pilot zůstává na Zemi a rozhodne se mikrolidem dát dárek, dárek života.


Požírač


Příběhem nás bude doprovázet plukovník neboli nej velitel sil OSN pro obranu Země. K Zemi se blízí tajemný asteroid – jedná se o krystal z hvězdy Eridanu, přinášejíc zprávu o blížící hrozbě.

Hrozba zvaná Požírač, vypadajíc jako obří pneumatika. Generační loď plná podivných krvelačných ještěrek, spíše ještěrů.

Dorazí za 100 let a celou planetu vysaje a vycucne – energie, minerály, suroviny, vše co se dá. Mezitím je vyslán vyslanec, jenž připraví lidstvo na budoucnost. Třeba jako krmivo po šedesátce. Snaží se působit ne jeho city, morálku a podobně. On na druhou stranu jim odhalí, že nejsou jediní vyjímeční. Např. mravenci budují svět po generace a my je dokážeme s lehkostí ničit.

Plukovník se však nehodlá vzdát, chce se jim postavit. Ještěrky chtějí po lidem posunout Měsíc, tož proč ne. Použijou ho jako zbraň. Útok se tak docela nepodařil a Požírač se vrhává na Zemi.

Následuje hybernace a cesta Požírače dál i se zbytkem lidstva a odhalením původu ještěrek a pak možná budoucnost planety Země.


Vejminek boží


Bohové, staří a nemohoucí cestovatelé vesmírem, sestoupili na Zem a hledají jídlo a ubytování. Prvotní nadšení a zvědavost střídá vystřízlivení, včetně vyšších nákladů na život a přežití. Postarat se o dvě miliardy bohů něco stojí.

Vše v příběhu jedné vesnické činské rodiny, jenž jednoho bohu u sebe ubytovala.

Nakonec bohové se vydají na další cestu, znovu se začnou učit a ještě stačí varovat lidstvo na Zemi č.4 před jejími bratry ze Země č.3, mající poněkud větší dobyvačné choutky...

Zřejmě nejzábavnější a kritické dílko.


Oči v batohu


Unavený pracovník z kanceláře se rozhodne vycestovat do hor, klid a mír, nabírání sil. Je požádán ať vezme oční čidla, ať se může kochat i někdo další. Někdo kdo je daleko a nemá možnost cestovat jako náš pracovník.

Poznávání přírody a dotyčné neznámé dívky. Rozdíl, že není vysoko nad Zemí, ale spíše naopak. Je součastí speciální výpravy do středu Země – navigátorka, poslední přeživší po neštastné nehodě. Je sama dole a není cesty zpět, bude dole dlouho a dlouho...


Zemdělo


Čas získat zdroje z Antarktidy a denuklearizace je na pořadu dne, pro jistotu. Vědec Šen Chua-pej se svou rodinou je u toho, hlavně díky superslitině použité při dolování země. Je nemocný, rozhodně se do hybernace, aby viděl úspěchy svého syna. A možná lepší svět.

Spal však 74 let a po vzbuzení zjišťuje, pomalu, ale velmi drastickým způsobem, že on a jeho syn jsou nejnenáviděnější lidé na celé planetě.

Syn byl příčinou plno katastrof, jenž postupně ničili planetu a hynuly obyvatelé. A může za to částečně i otec a jeho vynález superslitiny. Lůza ho chce soudit a potrestat.

Hrůzy jako Přelomení v půli, Ztracený šroub atd. Vše začalo tak nevinně, možností cestovat vnitřkem Země tunelem – třeba z Číny do Argentiny. Projekt po katastrofách končí, následuje ekonomický dominový efekt a pokles životní úrovně.

Šen je na poslední chvíli zachráněn a čeká ho nová hybernace a nové probuzení. Budocnost není lepší, životní prostředí se nelepší. Avšak tunel využíván jako Zemdělo, dělo na orbitu naší planety...


Propojení s předchozí povídkou – navigátorka ztracená v jádru je vnučkou našeho vědce.



Sbírka Toulavá Země v mnohém připomíná úspěšnou trilogii Vzpomínka na Zemi. Nejeden nápad, myšlenka se opakuje či se rozvíjí. Nemluvě o stylu a způsobu psaní – hlavně když na řadu přicházejí mimozemšťané se svou historií/příběhem/úhlem pohledu.

Každá povídka nepřínáší jeden dva originální nápady, ale celou řadu a mnohdy celé dvě řady. Vše s menším či větším vědeckým základem.

Čtenář dostává do rukou ukázku moderní hard SF v několika podobách. Užásné je, že vše vypadá uvěřitelné a realizovatelné – motory zabudované do planety, zmenšení lidstva, tunel skrze Zemi, hod Měsíce na nepřítele, atd atd atd...

Po přečtení se říkáte proč ne. Zde tkví největší síla nejen povídek, ale celé povídkové knihy.


Originalitou překypují i dějové linie zúčastněných mimozemšťanů – Bublinový svět, velké ještěrky milující lidské maso, staří bohové,...

Všichni by si zasloužili své vlastní knihy, možná dokonce i trilogie. Hard SF ve své vrcholné podobě a čtenář si vybere své kouzelné chvilky a oblíbené části – věda či emzáci...

Je pochopitelné, že nejdůležitějším aspektem je samotný člověk, popřípadě lidstvo. Chování před možnou katastrofou, během a popřípadě po děsivé události. Jak se dokáže změnit, přizpůsobit.


Liou Cch'-Sin je především Čiňan, žijící a vychováván a ovlivňován jiným prostředím a kulturou, tradicí a představami, než třeba já. Zdejší čtenář patří, dejme tomu, do západního civilizačního okruhu. Vnímaní lidské bytosti – jednotlivce či společnosti je proto jiné.

Proto se může zdát, že přístup autora ke svým postavám je jakýsi odosobněný, odcizený, neemotivní. Jsou součástí příběhu, ale ne součástí autora jako takového.

Za to lidstvo jako celek je na tom poměrně lépe, alespoň to tak vypadá. I zde se lidé nevzdávají a nakonec nejedna postava činí důležitá rozhodnutí na úkor svých potřeb.

Přidejte kapku paranoie – Čína je komunistická země a člověku to nedá nehledat mezi řádky jakousi větší menší propagandu. Pohled činského autora žijícího (a možná podporujícího) v podivném komunismu namočeného v kapitalistické polívce je prostě jiný, odlišný, ovlivněný ideologií (chtíc nechtíc).



Toulavá Země rozhodně nabízí zajímavý čtenářský zážitek, který bude ve Vás rezonovat poměrně dlouho. Minimálně polovina povídek originalitou a nápaditostí a nečekaným řešením problémů splňují nejvyšší standarty současné moderní SF.

Pro mnohé může být osvěžující či příjemné, že autor si nepomáhá kudrlinkami, cestičkami a pěkně vypadajíc okrašlující příběhovou vatou.

Styl psaní nemusí sedět každému. Přesto Vás čeká jedna z nejlepších autorských povídkových knih posledních let, avšak pozor, chce to mít jistý nadhled.


Komentáře

Oblíbené příspěvky