Deaver Jeffery - Hodinář, Rozbité sklo a Hořící drát (případy Lincolna Rhyme)

 Původně jsem se chtěl věnovat dalším dvěma případům geniálního kriminalisty Lincolna Rhymea a jeho půvabné spolupracovníci Amélie Sachsové.

Pozor, nastává změna. Autor Jeffery Deaver nám tady vytvořil dějovou linku, táhnoucí se přes celou trilogii. Takže je jasné, že připomenu a informuji o celé trojici knih.

                       


Každý velký detektiv/policista/pátrač/kriminalista/muž zákona a pořádku narazí dříve či později na svého velkého protivníka. Stejně bystrého a mazaného a nepolapitelného (alespoň ze začátku). Protivníka, jenž může mít dokonce chvílemi i navrch.

Je tedy jasné, že i psavý a plodný americký autor J. Deaver postaví oblíbeného hrdinu a jeho partičku nepříteli, který se nenechá lapit jen tak a bude se vyhýbat spravedlnosti a trestu více než jednu knihu.

Nesmí chybět ani osobní konfrontace a oboustranný obdiv a respekt (v jistém úhlu pohledu, nepřiznaném).


Případ sedmý – Hodinář


Zima, prosinec, neudržované molo a objev mrtvoly a tikajících hodin vedle. Tak začíná hon na geniálního zločince s přezdívkou Hodinář, který hodlá trápit mysl Rhymeo po řadu měsíců. Hodiny fungují jako zdělení či jako vizitka, těžko říci. Ale je jasné, že oběti jsou zdánlivě náhodné a najít pojítko je obtížné. Detektivové zabrání několika útokům, dopadnou dokonce i partnera Hodináře, násilníka na ženách. Najdou skrýš v kostele, ale zločinec nikde.

Ale i zde je čtenáři jasné, že jsou svědky důmyslného zločineckého plánu, který může a nemusí s vraždami a útoky souviset.

Rhyme zjistí, že jsou na stopě profesionálního zabijáka, pracující na zakázce. Jen zjistit, kdo je oběť a hlavně kdo je objednavatel.

Vystupuje zde i další postava Deaver románů psycholožka Kathryn Dance.


Nakonec zabrání útoku na vojenskou slavnost a zatknou i osoby zatím stojící – opět pravicoví extrémisté. Je pravda, že román je v mnohém podobný předchozí Iluzi – několik vražedných plánů skrývajících se pod jinými plány a další skupinka domácích teroristů/extrémistů.

Hodinář uniká a nechává po sobě pro geniálního protivníka dárek


Případ osmý – Rozbité okno


Zde v hlavní roli osobní data o každém jednotlivci, a to se bavím o době před boomem sociálních sítí. Po NY se loudá vrah, jenž umí využít a zneužít data o nevinných lidech, zabít kohokoliv a vraždu pak hodit na kohokoliv. Vždy se najdou důkazy, které jsou neprůkazné. Jenže dotyčný zločinec se dopustí neodpustitelné chyby – hodí jednu vraždu na bratrance starého známého L.Rhymeo. A hon na dotyčného začíná.

Je jasné, že vrah má něco společného s velkou společností sbírající data o zákaznících, jednotlivcích, zkrátka o každém. Smyčka se stahuje, ale nebude to jen tak....

Zároveň Rhyme na dálku loví Hodináře někde v Anglii, samozřejmě bez výsledku.


Hacker umění pana zlého pocítí i přímo vyšetřovatelé, obvinění, vypnutí elektřiny, zabavení auta a podobně. Opět ohrožení životů a nakonec všichni vyváznou a dotyčného – vášnívého sběratele, spíše sběrače a nenápadného bezpečáka zatknou.


Případ devátý – Hořící drát


Lincoln a Amélie (nesmím zapomenout na další členy týmu, včetně agenta FBI, který stárne a jeho čas informátorů pomalu mizí v dáli) řeší zdánlivý teroristický útok, spojený s elektřinou. Všichni zjišťují, jak moc dokáže být každodenně používaná a užitečná elektřina nebezpečná. Útoky jsou zdánlivě náhodné, ale díky spolupráci s místním největším dodavatelem energie odhalí pachatele (nemocný pracovník). Jen ho najít a zabránit velkému útoku.

Samozřejmě Lincoln na dálku pomáhá chytit Hodináře, tentokrát v Mexiku. Opět plno stop a opět plno zavádějících stop.


Už to vypadá, že vše řídí majitelka energetické společnosti, jenže Rhymovi (jako vždy) něco chybí a něco zase přebývá. Vše v Mexiku je jen hra a samotný vrah tam ani není. Vracíme se všichni do NY a odhalujeme další plány v dalších plánech. Sám pan Hodinář koná skutky zlé a dokonce hodlá skoncovat se samotným kriminalistou...jak všichni víme, dílko se nepodaří. A velký zločinec končí za katrem...



Jeffery Deaver je oblíbeným a zručným autorem. Každé téma si nastuduje a získané znalosti předává dál svým čtenářům. Rozličné případy nám představují rozličné světy. Autor si umí s čtenáři pohrát, takže těm zkušeným je jasné, že první podezřelí a ani ten druhý vrahem určitě není. Přesto hladina napětí je stále vysoká.

Vždy příjde nějaké to překvapení a také vždy příjde nějaké ta záchrana na poslední chvíli. Pak nám autor předloží odhalení „...jak je možné, že na to kriminalisté přišli..“

Nesmíme zapomenout i na důkladné zločince, plánující do podrobností každý krok a poté v rychlém sledu páchajíc své zločiny. Je zajímavé, že náhoda, zde nehraje roli (překážka v cestování, počasí, nevyzpytatelné chování obětí či svědků a podobně). Ale i tak udělají chybičku (mnohdy nevědomky), zanechají stopu a stačí malinkatá a Rhyme má hned jasno...dobře někdy to trvá.


Co mě však irituje, jsou životní osudy a příběhy a zakomplexovanost a problémy postav a hlavních hrdinů. Každou chvíli si nevěři a největší starostí mají se svou hlavou než s padouchem. Tedy krom Lincolna.

Takže i tady jsou pasáže mnohdy otravné.


Přesto všechno, případy všeználka Rhyma pořád baví a vždy se objeví něco co Vás překvapí a udrží v napětí a očekávání až do konce.

Teď si dám na nějakou dobu pauzu a pak uvidíme...




Komentáře

Oblíbené příspěvky