Yoon Ha Lee – Liščí gambit (Mašinérie říše I)
Nakladatelství Host nabízí řadu knih moderní prózy zahraničních i českých autorů. Mnohdy se jede na jistotu, občas se zariskuje a sem tam dokonce zaexperimentuje.
Obdobně se činí i v edici Fantasy a SF – nehledí do minulosti a snaží se jít s dobou, kráčí vstříc budoucnu. Čtenářům předkládá díla nových, neotřelých, originálních autorů obého pohlaví. Nejeden z nich už zanechal významnou stopu ve světové fantastice. Ideální čas je představit i českým zájemcům o daný žánr.
Yoon Ha Lee je americko-korejský tvůrce a po řadě povídek, zaujal debutovou Space operou Liščí gambit. Jak je dobrým zvykem i tentokrát se jedná o úvod do trilogie – ta nese název Mašinérie říše. Český překlad vyšel v podání zkušené Dany Krejčové v roce 2019. Série už vyšla celá tiskem.
Mašinérie říše nám představuje předalekou budoucnost, lidstvo (plus mínus ve stejné podobě jako dnes) opanuje velikánskou část vesmíru. Různorodé skupiny obyvatel, roztříštěné po nekonečnm kosmu jsou ovládány Hexarchátem. Šest mocných frakcí ovládající (a navzájem se kontrolující) veškeré lidské činnosti. Neustále probíhají boje a rozepře, nejen s mimozemskými Hafny, ale hlavně s nesčetnými kacíři (opozice). Mocenské intriky jsou na každodenním pořádku, což odnáší obyčejný lid, nezařazený do žádné frakce. Kaciří vyznávajíc jiný kalendář, jiné rituály či jiný styl života.
Na vysoké úrovni je také UI – jak v podobě služebníků/sluhů/nepotřebných válečných jednotek, tak i v čele vojenského velení.
Velmi důležitým aspektem je matematika, kdo ji ovládá, patří mezi elitu, vítěze.
Hexarchát má problém – kacířská vzpoura na vesmírné pevnosti, jenž je umístěna na uzlovém bodě. Musí se zabránit rozšíření kalendářní hnilobě do velké části galaxie. Je nutno sáhnou po zničujícíc zbrani těžkého kalibru. Je nutné z prázdnoty probudit nemrtvého (a možná šíleného) generála Jedaa. Muže, jenž nikdy neprohrál a při poslední akci zničil armády obou stran. Trestem je uvěznění jeho mysli v temnotě (a občasné využití geniálních schopností a následné vymazání paměti).
Je třeba jen zajistit tělo, hostitele, kotvu. Ideálně s matematickými schopnostmi. Nakonec vybraná kapitán (kapitánka) kel Čeris. Voják = kel, jenž měl studovat na nirai (technika, věda) – neobvyklá kombinace.
Jedao/Čeris do čela vesmírné flotily (lodě = můry), žádné problémy s převzetím velení. Díky formačnímu instinktu, zabraňujícímu jakéhokoliv odporu proti rozkazům nadřízených. Jednoduché ovládání vojáků, bez protestů a podobně.
První krok, vypnutí invariantní ochrany Pevnosti – Jedao předstírá sympatie s kacíři. Jeho taktika vyvolává zneklidnění a nepochopení podřízených. Aby zabránil palby obětuje velitelku bojové žáromůry. Ochrana vypnuta, tajné výsadky vypuštěny a objevují se lokální boje.
Kacíři však používají exotické energetické zbraně, ničící zbraně kelů – je třeba obětovat několik jednotek, prohrát bitvu a předstírat porážku. Vyvolat pocit vítězství u nepřítele.
Taktika generála Jedaa slaví úspěch i přes velké ztráty. Zároveň poznává svého hostitele a Čeris poznává jeho pohnutky a jeho mysl a představy. Zjišťuje, že mají něco společného. Ona vlastně také chce změnit systém a vlastně celou říši.
Mezitím probíhají nenápadné mocenské boje v čele Hexárchu. Momentálně šéf špiónů Mikodez (frakce Šaos) má rozepře s šéfém Nirai, nesmrtelným Kujenem. Jenž má své tajné plány s Jadaem (ví o něm pár věcí a má prsty v nejednom jeho skutku, roky s ním lehce manipuloval, využívá ho k upevnění moci). Ostatní Hexarchové chtějí odhalit tajemství nesmrtelnosti a vedou žabomyší války. K tomu všemu jsou Kelové nervózní z úspěchů generála a z jeho možné rostoucí moci. Mají něco za lubem.
Čeris přichází s nápadem využit přehlížené a nedoceňované robotické služebníky. Přes počáteční nedůvěru, mohou nakonec slavit úspěch. Pevnost padne do rukou vládnoucí mašinérie, kacíři poraženi a důležitá postava (a zároveň špiónka Hafnů) Vahenz uniká, prozatím.
Jedao armáda si výhry dlouho neužívá, velení Kelů na ně nečekaně zaútočí a celou flotilu zničí. Díky štěstěně Jedao/Čeris přežívají. Dochází k jakémusi splynutí myslí, propojení obou bytostí. Úspěšný strateg a taktik se spojí s velmi chytrou matematičkou. Mohou společně využít současný kalendář a bojovat proti celému Hexarchátu. Jen se ještě vypořádají se zrádnou Vahenz.
A je docela možné, že nad nimi někdo drží ochranou ruku, nemluvě o několika přátel, jenž přežili masakr...
Jsou autoři představující svou vizi pomalu, postupně. Pro zjednodušení jsou schopni používat pomocné berličky spojující budoucno s naší současnou realitou. Čtenář má záchytné body, o které se může opřít a odpíchnout vstříc neznámému.
Probudíte se v cizím městě, ale naštěstí máte mapu a lidé kolem mluví stejným či podobným jazykem. Vy se prostě neztratíte, získáte pevnou půdu pod nohama a víte kde a kdy a proč.
Pak je tady Yoon Ha Lee (a jemu podobní) a jeho Liščí gambit (vlastně celá série), jenž rozhodně patří mezi nejnapadnější Space opery posledních let. Vyniká vytvořeným světem a systémem, nápady a rozhodně není snadno přístupná.
Odkazy na známe podněty a předměty žádné, proč taky. Od začátku se na Vás sypou neznámé pojmy a pravidla. Čtenář se musí rychle příspůsobit nebo vzdát.
Probudíte se opět v cizím městě, bez mapy. Vaše peníze nepřijímají a lidé (jsou to vůbec lidé) se dorozumívají cizí hatmatilkou. Jste ztracení a bloudíte sem a tam. Nic nepoznáváte a nikdo není na Vaše těžkosti zvědavý.
Chvíli trvá než přijmete autorovu hru a začnete být součástí.
Jak je poslední dobou pravidlem, musíte se zbavit obvyklého škatulkování ohledně pohlaví, sexu, ras či náboženství. Není důležité, jestli dané postavy jsou ženské či mužské či úplně jiné. Nemluvě o barvě kůže. Nehraje to roli, je totiž jednoduché měnit vzhled. Na druhou stranu to může být chvílemi matoucí. Prostě nesmíte lpět na klišé postavách a být otevření (i když je to poněkud těžké).
Moderní literatura přináší moderní pohledy na svět, žádné omezování či přizpůsobování myšlení.
Už od začátku se na Vás hrnou neznámé ničící zbraně, pojmy, vesmírné lodě, bytosti (jsou to lidé či roboti, upravení kyberlidé), systémy a náboženskopolitické termíny. Jen pomalu se čtenáři otvírá promyšlená vize možné budoucnosti v předalekých dálavách.
Svět krutý, plný pravidel a armádní podřízenosti. Jednotlivec nic neznamená, vše má svůj řád a místo. Avšak lákavý svou nezvyklostí a neobvyklostí.
Co se nemění (stejně jako v mnohých SF románech) jsou činy a skutky, myšlení a motivace postav.
Jadeo a kel Čeris se postupně poznávají. Zjistí, že chtějí oba to samé, změnu a skončit s dosavadním kalendářem. Konec celého Hexárchu by jim vůbec nebyl proti srsti. Spojení matematičky a geniálního vojevůdce je totiž smrtící.
Dala je dohromady náhoda, osud či někdo v pozadí, těžko říci...
Liščí gambit je hlavně Space opera (se vším všudy), doplněna kapkou military SF a pár lekcemi vojenské strategie a válečné taktiky.
Rozhodně Vás čeká nelehké čtení, ale také nevšední zážitek.
Komentáře
Okomentovat