Kardinál z Kremlu - Tom Clancy
Jednou za čas, semo tamo opustím svět fantastiky a nekonečných dálav vesmíru a pustím se do odlišného literárního žánru. Nic náročného, žádné duchaplné myšlenky či moudra, které naplní mé srdce a poodhalí tajemství bytí a života. Žádné otevření mysli lidským nevšedním osudům.
Lákají mě krimi, thrillery a špiónážní žánry. Nejlépe s kapkou inteligence a možností se něco dozvědět - jak a co funguje a proč. Zde je čtenář zásobován velmi bohatou hostinou, stačí si jen vybrat a doufat, že ho nečeká žádné dokola omílané téma, jen s jinými postavami.
V tomto smyslu jsem však konzervativní a šáhnu po něčem co znám a co jsem už třeba četl.
Před více než 10 lety jsem měl období, kdy jsem četl romány Toma Clancyho, dobrovolně a knihu za knihou, jestli si to pamatuji dobře.
Znovu jsem se k tomuto autorovi vrátil a postupně se k jeho příběhům vracím. Dnes se koukneme na zoubek dalšímu dobrodružství jeho stěžejní postavy Jacka Ryana.
Kardinál z Kremlu - původní vydání 1988 a Studená válka přetrvává i když se časy mění, v SSSR panuje Perestrojka (ať je to co je to, ale Západ má z toho dobrý pocit).
Jedná se o třetí psaný román, ale chronologicky má dílo z Ryan světa číslo pět. S lehkou dávkou přehánění můžeme říci, že se jedná o dokončení příběhu a osudu několika postav započatého v knize Rudý králík (jenž, vznikla mnohem později).
80. léta končí a Jack Ryan, díky jeho umu a předvídavosti a po získání moderní sovětské ponorky Rudý říjen, se účastní jednání o jaderném odzbrojování v Moskvě. Je zářivou hvězdou zpravodajské služby a šéfové nad ním drží ochrannou ruku. I on se dostává k informacím od nejvýznamnějšího ruského agenta, jenž pracuje pro Američany skoro 30 let. Kardinál alias plukovník Filotov pracuje jako náměstek ministra obrany a momentálně má možnost se dostat k podrobné zprávě o tajném projektu v dalekých horách u afghanských hranic.
Sověti, stejně jako Američané pracují na obranném systému využívající zrcadla a lasery. Ideální obranná zbraň proti útočícím raketám. Kdo bude přesnější, rychlejší, výkonnější vyhrává a Sověti si vůbec nevedou zle, spíše naopak.
CIA získá základní informace o projektu i místě (satelit, odhalený pokus) a chce víc. Snaží se využít služeb svého nej agenta. Ale i KGB má informátora na podobném místě. Souboj nervů a počítačových analytiků a odborníků na lasery právě probíhá. Každá zpráva, informace má důležitou roli.
Filotov síť je však odhalena - náhodou, jak to tak mnohdy bývá. Začíná být sledován. Je rozhodnuto, aby předal poslední zprávy a pak cesta na Západ. Při dalším předávání je však zatčen. Postupně tlačen k výpovědi, manipulován a deptán. Je jen otázka času, kdy podlehne.
Celou aféru může využít i šéf KGB. Chce více moci v politbyru, chce nejvyšší pozici a křeslo - stačí jen zatlačit na správné místo, využít správné lidi.
Jenže jeho protívníkem je Jack Ryan, analytik, který se umí trefit a má správný odhad. Použije lsti a setká se s šéfem sovětských agentů a dává mu nabídku - překvapivou, šokující, přímo drzou.
Reakce je nepřiměřená, akční a nepřijatelná - dojde k únosu na území USA a takové věci se nedělaj. Zbrklý plán nevyjde a šéf KGB musí na poslední chvíli zachránit nejen sebe, ale i plukovníka Filotova.
Román má i druhou významnou dějovou linii. Vzdělaný afghanský partyzán se dostane během bojů k plánům k jisté pevnosti, s které Američané nemají radost. Podnikne se skupinou nebezpečnou akci a místo hodlá úplně zničit. Správně, jedná se o tajný sovětský obranný projekt.....
Kardinál z Kremlu patří ve své třídě mezi špiónážní romány top třídy. Období Studené války, z pohledu čtenáře - přesněji z mého pohledu - patří mezi nejatraktivnější. Svět byl rozdělen na dobré a zlé (a je jedno, kde dílo vzniklo), souboj mezi "Námi" a "Nimi", souboj mezi Východem a Západem. Dokonce by se dalo říci, že to byly časy, kdy fungovaly jisté pravidla či gentlemanské dohody.
Dnes je svět roztříštěný, zmatenější, člověk/čtenář neví na čem je. Určit, pojmenovat nepřítele také není úplně tak jednoduché.
Autor chronologicky zařadil dílo do své současnosti, dobře tedy věděl o čem psát a jak to psát. Snažil se využívat nejnovější znalosti o straně nejen americké, ale i ruské. Reálné prostředí, historické informace a tak dále. Skutečnost se pěkně promíchává, propojuje s fantazií autora, se světem neohroženého a skoro geniálního Jacka Ryana.
Tom Clancy se drží hlavní dějové linie, jenž doplňuje vedlejšími linkami. Všechny se však drží tématu - obranný systém, odhalení špióna a snaha ho dostat do bezpečí. Čtenář dostává celkový obraz a celkový popis různorodých akcí a skutků.
Od obyčejných vojáků, chytrých inženýrů (a jejich přítelkyň) až po vrcholné politiky obou zemí. Jak je samozřejmě zvykem u autora, umí zapojit do hry letecké a námořní síly. Nesmí chybět ani policejní zásah (na obou stranách Atlantiku, dalo by se říci).
Tím pádem je jasné, že se opět setkáváme nejen s Ryanem, ale i s dalšími oblíbenými i neoblíbenými, včetně neohroženého pana Clarka (dokonce nechybí ani malé cameo z předchozí knihy).
Clancy se nesnaží nic opomenout, proto nezapomíná ani na technické detaily - popisy přístrojů, označení letadel, lodí a ponorek, jak vlastně funguje laser systém. Ano, chvilkami můžete mít pocit, že je přetechnizováno. Ale působí to tak více skutečně, reálně, možná až neatraktivně. Důležité jsou i maličkosti tvořící reálný obraz a důvěryhodný. Díky tomu má čtenář pocit, že to tak opravdu funguje.
Na druhou stranu nezabíhá do všech možných detailů a zbytečně se neztrácí v nepodstatnostech mající nulový vliv na primární děj.
Kardinál v Kremlu není akční jízdou o neohrožených agentech, jenž zvládnou zachránit svět ještě před dopolední svačinkou. Přesto si umí udržet pozornost po celou dobu četby. Napětí, drama a postupné vyvrcholení čtenáře přímo vcucne do děje.
Zpravodajská práce je o trpělivosti, poctivém sbírání dat a také i o náhodě a štěstěně. I malá chyba může mít nedozírné následky. A velké věci nemusí končit výbuchem, stačí jedno rozhodnutí u stolu.
Je jasné, že bych se klidně vypustil pár vět tu a zase tam, takže celkové zkrácení o několik stran by knize neublížilo. Ale pak by možná celková mozaika nevypadala tak přesvědčivě.
Tak či onak spokojenost, i po letech :)
Špiónážní technothriller jak má být...
Komentáře
Okomentovat