Neznámý Asimov I - Isaac Asimov
Letošní rok, z pohledu SF, je tak trochu vyjímečný. Právě před sto léty se narodil jeden z velikánů žánru. Autor nesčetných knih, povídek a článků, propagátor vědy techniky vize budoucnosti. Velmistr a základní jednotka skromnosti Isaac Asimov. Myslím, že svět za dané století v mnohém předčil jeho fantazii a představy. A pana Asimova by to vůbec nepřekvapilo.
I on si prošel literarními začátky se vším všudy - bolestné začátky, první výdělky, upravování přizpůsobování či rovnou odmítání povídek. I jemu trvalo, než našel svůj styl a světy, ve kterých se bude cítit dobře.
V roce 2003 vydalo nakladatelství Triton povídkovou knihu Neznámý Asimov I (originál Early Asimov 1972, český překlad rozdělen do dvou částí). A právě toto dílo nám představí 13 raných povídek, první autorovy příběhy jenž vyšli v SF magazínech a časopisech. Seřazeno krásně chronologicky.
Nezbytnou součástí jsou, dnes již pověstné, předmluvy k jednotlivým povídkám, objasňující nejen vznik, ale zasvětí nás do tvorby SF počátku 40. let 20. století.
Důležitou personou, nejen pro Asimova, byl významný editor a rádce J.W.Campbell, ale také i F.Pohl (začínající vydavatel, poté spisovatel a také přítel).
Asimov je obecně známý jako tvůrce příběhů o robotech (3 zákony robotiky) a sérií Nadace. Jeho prvotiny z dnešního pohledu působí naivně, lehce úsměvně, černobíle, ba i nelogicky. Žádné komplikace, jednoduchost převládá, základem je NÁPAD, vše mnohdy končí jistou pointou. Již od začátku se snažil využívat moderní vědecké, technické a fyzikální znalosti. Psát a posléze vydávat začal již od 18 let a jak čtenář zjistí, jen málo jeho děl bylo definitivně zamítnuto (kýmkoliv). Je pravdou, že mnohé povídky vyšli ve vznikajících či druhořadých periodikách. Vadilo to začínajícímu spisovateli, zřejmě ne, důležité je, že dostal zaplaceno. Postupně se jeho jméno objevovalo i na titulní stránce (větším a větším písmem).
Avšak v součastných literárních soutěžích by úspěch moc neslavil. To jen tak na okraj, vím, že dnešní měřítka nelze použít na tvorbu let minulých.
Dějově jsou příběhy zasažené do neurčité budoucnosti, lidé zůstávají stejní (muži v čele, ženy ve stínu) i ve svém myšlení. Možný pokrok lze vystopovat jen ve vynálezech či technice, jenž je důležitá pro samotný děj. Čtenář se bude převážně pohybovat po Sluneční soustavě (Země, Mars, Venuše). Planety jsou obyvatelné a plné života a přírodní krásy.
Nejenom lidé, ale i problémy a obtíže zůstávají - válečné konflikty, nesnášenlivost, povýšenost - samozřejmě ta pozemská.
Jak známo, Asimov ve svých pozdějších dílech se tak trochu vyhýbal mimozemským bytostem různorodého nelidského vzhledu. Zde tomu tak není. Tři povídky z dalekých dálek se doslova hemží nejen nepřátelskými ještěry, chtějíc zničit lidské vesmírné síly - "Černý mnich plamene" , ale i celými zástupy cizích ras společně jednajíc a spolupracujíc.
"Homo Sol" + "Představivost" pojítkem zde je hlavní hrdina psycholog, jenž studuje pozemšťany a zjišťuje, zdali si lidé zaslouží vstup do galaktického uskupení. Tady taky nalezneme prapočátky vědy později známé jako Psychohistorie. A dál už to znáte všichni...
Jiné případné konflikty či nevraživosti se odehrávají zde, na planetě či kousek dál na Marsu. Za vším hledej člověka a jeho nelibost k jinakosti, k Marťanům. Ti jsou v povídkách lepší, zdatnější, chytřejší, učenější, moudřejší, ideál všeho co Vás napadne.
"Míšenec"+"Míšenci na Venuši" , "Tajný smysl" , "Historie"
Nejenom Marťané, ale i obyvatelé Venuše si nenechají nic líbit a umí dát pozemšťanům co proto - "Příliš strašlivá zbraň, než aby ji bylo mozné použít".
Velmi oblíbené byli zábavné příběhy vědeckotechnického rázu a s nečekanou Pointou. Nejlépe spojené s cestováním vesmírem a sympatickými ne zrovna geniálními postavami. - "Hrozba z Kallisto" , Kruh kolem Slunce"
Nesmí chybět napínavé dobrodružství, dvou bratrů žíjíc život pokusných králíčků a jednoho dne spojí své síly - "Dědičnost".
Na vážnou notu hraje zase originální nápad o našem světě nepřejíc kosmickému výzkumu, vesmírním lodím a vlastně vědě jako takové - "Směry" .
Kniha Neznámý Asimov I má hlavně připomenout dobu, kdy SF bylo hravé a dětinské, s ničím jste si nelámali hlavu. Zajít na drink jste si mohli zajít na Marsu i Venuši a humanoidé vládli naši Sluneční soustavě. Hrdinové si zapalovali doutníky na můstku a vše bylo tak jednoduché a přímočaré. SF byla přímo kouzelná, ne nepodobná pohádkám a bajkám.
Bylo by zajímavé zmíněné rané povídky Isaaca Asimova zabalit do kabátu 21. století...
Komentáře
Okomentovat