Skřipský Marek - Ostravská mystéria
Skrytá tvář meziválečné Ostravy
První republika je i dnes považována za období rozmachu a rozkvětu Československa. Vzpomíná se na ni s jistou dávkou nostalgie a hrdosti. Dalo by se říci, že celá éra je zahalena do lehce mýtického kabátku. Filmové, televizní a literární díla odehrávajíc v daných časech jsou stále vyhledávána vděčnými diváky a čtenáři. Svět je zde však ztvárněn mnohdy černobíle, zjednodušeně, nekomplikově.
S prvorepublikovým prostředím má hojné zkušenosti i ostravský autor Marek Skřipský, tvůrce knižní série případů inspektora Zpravodajské ústředny Jana Rádla. Jeho poslední knižní počin Ostravská mystéria, vydaný u nakladatelství Straky na vrbě, nepřináší obvyklé kriminální příběhy. Tentokrát nás čeká nefalšovaná fantastika z meziválečného Ostravska.
Knihu tvoří osm propojených povídek, odehrávajíc se v letech 1920 až 1927. Hned v prvním příběhu se čtenář seznámí s ústřední trojicí. Čerstvě navrátivší se legionář Martin Vácha, utápějíc své vzpomínky v alkoholu. Nově jmenovaný katolický farář Josef Bronský, majíc zálibu v okultismu a mladá emancipovaná Hanka Sikorová, milovnice motocyklů a zvídavá dcera místního strážmistra četníctva.
Nečekaní spojenci vytvoří, ke svému překvapení, fungující tým. Společně čelí nepřátelům z tohoto i jiných světů a řeší nejeden paranormální jev. Odhalují věci a bytosti dosud neviděné, skryté. Poválečná Ostrava a okolí se stávají lákadlem pro škodu páchající gnómy, vlkodlaky, německé čaroděje napojené na nacisty, ruské agenty, lovce bohů či nesmrtelné. Ani zdánlivě nevinný výlet do Prahy nedopadne bez následků. Životy našich hrdinů jsou neustále v ohrožení. Naštěstí společnými silami (i s občasnou nečekanou pomocí) si poradí s každým zapeklitým problémem.
Povídková Ostravská mystéria v mnohém připomíná, v tehdejší době, tak oblíbené rodokapsy. Nehýří přílišnou originalitou, spoléhá na literární jednoduchost, děj zbytečně nekomplikuje. Jedná se hlavně o směsicí zábavy, akce a dobrodružství. Hlavní hrdinové působí přirozeně, upřímně, čímž si umí rychle získat sympatie. Nezapadnou ani různorodé lidové figurky, často mluvíc místním dialektem. Spolu s propojením reálných postav s fiktivními a hojné využívání skutečných historických míst, získávají tak jednotlivé příběhy na věrohodnosti. Primárním úkolem sbírky je čtenáře pobavit, ne poučovat.
Marek Skřipský nezapře lásku k historii (příjemným doplňkem jsou i drobné historické poznámky) či bohatou znalost střelných zbraní. Kráčí ve šlépějích Leonarda Medka a Tomáše Bandžucha. Kráčí zdárně a neklopýtá. Uvidíme, zdali se v budoucnu dočkáme dalších záhad z ostravského prostředí.
Komentáře
Okomentovat