Liou Cch´- Sin Temný les (Vzpomínka na Zemi II)
Prostřední díly většiny knižních trilogií fungují většinou jako prodloužení cesty vedoucí k finálnímu rozuzlení. Hodnotit je, je mnohdy nevděčný úkol a horko těžko přicházet s novými myšlenkami. V nemálo bodech připomínají úvodní díly a kouzlo příběhu se buď opakuje či lehce mizí v mlze.
Čínský autor Liou Cch´- Sin překvapil svět fantastiky románem Problém tří těles. Lidstvo očekává mimozemskou invazi, dorazit má zhruba za 450 let. Čas na přípravu více než dostatečný, dalo by se říci. Jenže emzáci - Trisolaris díky subatomární částicové UI sofonu blokují vědecký pokrok a špehují každý lidský krok. Nastává čas deprese, čas skepse, čas soumraku obyvatel naší planety...
Román Temný les je pokračováním a zároveň druhým dílem trilogie Vzpomínka na Zemi, časově navazujíc na předchozí dění. Nastává tzv. Krizová éra a hned v prologu se seznamujeme s hlavní postavou, s mladým astronomem a sociologem Luo Ťiem. Má za úkol zasadit semínka z nichž vzklíčí kosmická sociologie.
Třetí rok Krizové éry a na scénu přichází, pod záštitou OSN, projekt Mandala. Jsou vybráni čtyři jedinci, mající za úkol vybudovat strategický plán proti nepříteli, připravit obranu na Bitvu soudného dne. Je jediné místo, kam sofoni nemůžou - lidský mozek, nedokáží číst lidské myšlenky. Vybraní meditátoři se stávají osamocení spasitelé lidstva, mají neomezené pravomoce a vlastně mohou naplánovat ve svém nitru jakýkoliv nápad a posléze jej realizovat.
Tři proslulí politici a myslitelé doplňuje samotářský a pro celý svět neznámý Luo Ťi...proč, těžko říci, ale Trisolaris ho považuje za největší hrozbu.
Zároveň spojenci emzáků na Zemi nezahálejí, každému meditátorovi vyberou jedince, jenž je studuje, aby mohli odhalit jejich plány.
Ťi však nehodlá spolupracovat, vybuduje si svůj malý ráj v horách, kde hodlá trávit čas s vysněnou dívkou....
Obyvatelé Země vidí jiskřičku naděje v vesmírné temnotě, budujou se kosmické síly. Lidé nemusí být připoutání ke své planetě. Přesto stále převládá skepse, obavy, rezignace na lepší budoucnost.
Po pár letech je Ťi tak trochu přinucen (malé vydírání), aby i on se zapojil do projektu. Využije svých znalostí astronomie a posílá "kouzlo" ke jedné vzdálené hvězdě a jako mnozí se ukládá do hibernace....
A nyní malé prozrazování dalšího děje...pozor...
Luo Ťi se probouzí v roce 205 Krizové éry. Zjistí, že projekt Mandala byl více než zklamání. Plány ostatních vybraných spasitelů byli drahé, sebezničující a vůči lidem i destruktivní. Ze spasitelů se stávájí proklínaní vyvrhelové (i po smrti).
Vyspělá technika a optimismus lidí je pro Ťi překvapením. Kosmické lodě a zbraně dokonce předčí vybavení Trisolarisu.
Probouzí se i Pej-chaj nezdolný politický důstojník, jenž stál na počátku vybudování Činských kosmických sil a jeden z mála se nehodlal vzdát. Dokázal (originálním způsobem, pomocí meteoritů) přesměrovat výzkum podporujíc kosmické lety do vzdálenějších končin. Záhy se stává pomocným kapitánem na jedné s nejnovějších vesmírných lodí.
Mezitím se před desítkami let oddělily nenápadné sondy od Trisolaris invazní flotily a vysokou rychlostí zamířili ke sluneční soustavě. Nastává chvíle kontaktu, nejrychlejší sondě přilétá vstříc komplet kosmických sil planety Země. Pej-chaj však ne, unáší svou loď a vyráží vstříc neznámu.
Trisolaris konečně ukáže svou sílu a sonda/kapka nečekanou rychlostí zníčí vesmírnou flotilu Země. Jak marné bylo budování, ztracené zoufalství vyplouvá na povrch. Chaos vládne ulicím. Optimismus mizí jako pára, někam do nebeských výšin.
Z několika stovek lodí se zachrání sedm - jedna co unesl Pej-chaj, čtyři co ji pronásledovaly a další dvě odletěli na druhou stranu sluneční soustavy. Zbytek Sluneční flotily zničen. Mnozí uprchlé lodě považují za jediné převší, kteří uniknou Trisolarisu (str. 514).Jenže nejbližší obyvatelné světy jsou příliš daleko a paliva, náhradních dílů či jídla je málo. Je čas provést výběr, nejlepší či nejrychlejší putujou dál. A vesmírná temnota pronikla do duší cestovatelů...
Na Zemi se Luo Ťi stává opět oslavovaným meditátorem, kapka zapečetila Slunce (už nebude fungovat jako zesilovač), ale planeta zůstává nedotčena. Kouzlo Ťia však zafungovalo a daleká hvězda byla zničena neznámou silou.
Jeho teorie Temného lesa se osvědčila, vesmír je plný cizích civilizací, jenž se před sebou chrání a schovávají, jakmile se jedna odhalí, může jí jiná (pro jistotu) zničit.
Časem Ťi nechal ve soustavě vybudovat jakousi pojistku - chvíli trvalo, než jeho plány lidstvo (z naděje opět skepse a proklínání Ťia) a hlavně Trisolaris odhalilo...
Luo Ťi zachraňuje svět a jeho obyvatele. Nastává příměří a flotila emzáků se pomalu odkloňuje...
Román Temný les se stylem vypravováním podobá předchozí knize a čtenář se i tady musí obrnit jistou dávkou trpělivosti. Předlouhý rozjezd v pomalé rychlosti se v polovině příběhu postupně mění na plynulou jízdu budoucím světem. Čím dále v čase i v prostoru jsme do současnosti, tím pro čtenáře lépe.
Srozumitelně jsou podávány lekce sociologie davu, fyziky, astrofyzika a kosmologie. Budoucnost vypadá realisticky a uvěřitelně. Autor využívá nejnovějších znalostí a trendů těchto oborů. Lidé jsou pořád stejní, nálady a víra se pořád mění, jako počasí (velmi originální). Optimismus a pesimismus tvoří minci, jenž se stále otáčí.
Možná ty nejsilnější pasáže jsou z vesmíru, včetně bojů a putování a klasického Darwin výběru. Člověku se ani nechce vracet na Zem, kde lidé jsou na tom technologicky lépe vybavení než dnes, ale chybí jim jakási imaginace/fantazie/nápaditost.
Například eskapismus ze Sluneční soustavy je postaven mimo zákon atd...
Samozřejmě důležitým aspektem je fyzika a musím řici, že jsem se občas ztratil, ale vše má svůj reálný základ...což je více než fascinující. Fanoušci hard SF a Space opery si rozhodně příjdou na své.
Temný les kráčí ve šlépějích Problému. Což obnáší nudnou první polovinu a nápady přetékajíc druhou. Naštěstí prvky SF jsou zde od začátku, takže přežijete i tu romantickou linku. Zcela mimo se mi zdá příběhová linie tří důchodců sledujíc a komentujíc veliké události odehrávajíc se kolem nich. Takový pohled obyčejných smrtelníků....ehm ehm, tak jo no...
Druhý díl trilogie se vůbec neskrývá ve stínu úvodní knihy, což je více než dobře...A s klidem můžu říct, že je lepší, originálnější a čtivější. Prostě moderní SF jak má být.
Komentáře
Okomentovat