Blábol a jiné příběhy - Neal Asher
Více než deset let nakladatelství Polaris vydává akční sci-fi romány Neala Ashera. Knihy tohoto britského autora patří stále mezi oblíbené space opery a jeho série Polity Universe se vyznačuje neobyčejnou nápaditostí, netypickými postavami a nebezpečnými mimozemskými tvory.
Letos poprvé vyšla i jeho povídková sbírka s názvem Blábol a jiné příběhy a obsahuje deset povídek, z nichž oficiálně u nás vyšla v tištěné podobě jen povídka Sníh na poušti.
Spojovatelem románů a této knihy je známý svět Řádu ovládaného UI. Mnohé známé postavy či entity z předchozích děl vystupují i zde, což vede k jakési komplexnosti celého Asherova budoucího vesmíru. Celek netvoří jen velké příběhy ovlivňující milióny duší, ale i drobné střípky skládající se z osudů jednotlivců.
Navštívíme různorodé planety, mající mnohá tajemství a život na nich je nelehký a přináší jedno nepříjemné překvapení za druhým. Ať už podnebí či mimozemská příroda vypadá jakkoliv, dovede svým návštěvníkům i obyvatelům pořádně zatopit.
Obrovskou devizou autora je jeho široká škála cizozemské fauny, majíc libovolnou podobu a přežívajíc v nekompromistní podobě Darwinovského boje o přežití. Tito tvorové hrají důležitou roli v několika povídkách (Hnilobníci , Mazladapt). Vrcholem či králem řetězce je nevyzpytatelný a záhadný žvatlokač, jemuž jsou věnovány tři příběhy (Řekl tiše žvatlokač, Mimozemská archeologie a Blábol).
Vše se však točí kolem nás a ne jinak je tomu i v této sbírce. Jak je Asherovým dobrým zvykem nečekejte příběhy obyčejných poctivců žijící své spokojené životy v nudné rutině. Hrdinové povídek mají jedno společné, jsou to bojovníci, jenž musí každý den dokazovat, že si umí poradit v extrémních situacích a stojí o krok před ostatními i svými nepřáteli. A je jedno jestli mají podobu albína pronásledovaného kvůli své DNA (výše zmíněný Sníh na poušti) či mrtvého policisty (Garp a Geronamid) či agenta žijící v symbióze s léčebným mycéliem (Mazladapt). A jestli chce člověk mnohdy přežít, musí své fyzično zadaptovat na dané prostředí (Mimozemská archeologie, Adaptogenik).
A je jasné, že emoce a chování lidí zůstanou pořád stejné, i když jejich vzhled nebude mít nic společného s člověkem jako takovým.
Nenápadným pojítkem všech příběhů je šílenství a posedlost a jak sám čtenář zjistí, překračování hranic příčetnosti není jen výsadou lidských bytostí. I různé vládnoucí UI (hlavně kosmické lodě) podléhají chtíc nechtíc svému okolí a vybočují ze své uniformity, stávají se individualitami se všemi zápory a klady.
Asherovi mnozí vytýkají opakující se syžet jeho románů, kde hlavní linie děje je doplňována vedlejšími linkami, mnohdy vedoucí odnikud nikam. Jeho povídky takové nejsou, na omezeném prostoru je schopen jasně a přímě odvyprávět děj. Žádné zbytečné kudrlinky a podobné umělecké ozdoby. Rytmus příběhů je tím pádem pravidelný a nečeká Vás žádné chození kolem horké kaše a seznamování s nepodstatným. Vše si uchovává vyšší standart a nenaleznete zde podprůměrné čtení.
Kniha tím pádem přináší osvěžující a příjemný zážitek. A nejenom těm, kteří si myslí, že je Asher nemůže už ničím překvapit.
Komentáře
Okomentovat