Počítačoví piráti - ed. Greenberg and Asimov

Zahraniční povídkové sbírky u nás nevychází zrovna v hojném počtu, což je jen škoda (i když letošní rok zatím začal velmi slibně - "Přátelé Nadace" a hlavně "Divoké karty" jsou nové antologie čekající jen na Vás).
Ale je možné, že za to může i nevelký zájem českých čtenářů, kteří jsou tak trochu konzervativní. Ještě nyní mě mrzí skončená série "Nejlepší SF a fantasy...." od editora J. Strahana, škoda.

V roce 2012 vyšla v českém překladu sbírka staršího data. Originál vyšel v roce 1983 a obsahuje 10 povídek od 9 autorů. Tuto antologii měli na starosti hned tři editoři - Ch.G.Waugh, M.H.Greenberg a I.Asimov. Ten, aby se nepřidal, že. Ha ha. Asimov je i jeden z autorů v této knize.
Název této sbírky zní Počítačoví piráti, a právě počítač hraje v povídkách hlavní či důležitou či podstatnou roli.
V knize jsou hlavně zastoupeni pro nás spíše neznámí autoři a čekají Vás povídky z let 1953 až 1981. Většinou by měli mít údajně humorný nádech...no nějaký nádech i vtip tam najdete. Rozhodně jim nechybí kapka staromódnosti a naivní roztomilosti. Tedy z pohledu dnešního čtenáře.
Kromě povídky "Sam Hall" jsou příběhy předloženy českému čtenáři poprvé, což je jen dobře.


Jak jsem se zmínil, povídky by měly lehce humorné (to však musí posoudit každý sám), je pravda, že zde naleznete povídky připomínající dlouhou anekdotu. Ale spíše bych řekl, že všechny povídky mají ráz varující před přetechnizovanou společností a před samotnou inteligentní technikou.
Počítače tady vystupují jako aktivní činitel, který má moc a schopnost ovlivňovat a řídit chod lidstva. A určovat co je pro něj to nejlepší.
Nebo mají podobu inteligentního stroje, kterého lze využít a zneužít, popř. bez kterého bychom si neuměli utřít ani zadek.

Celá antologie může působit jako varování, kam až nás technická dokonalost může dovést a co všechno se může stát, když své osudy svěříme do rukou chladným a neemocionálním strojům.

Co u povídek oceníte je spíše nápad než samotné zpracování či styl psaní či děj a světy v nich stvořené. Dostanete čistou SF, tak jak si ji autoři v dané době představovali.
Je zajímavé, že některé povídky mají jistý nádech paranoie či obav z pronásledování vládou - prostě "nenápadné" reakce na tehdejší politickou situaci (od McCarthyho až po Nixona).

Osobně mi nejzábavnější přišlo dílo "Počítačoví policajti" z roku 1969. Děj se totiž odehrává v roce 2016 a vyšetřovatelé řeší zapeklitý případ. Nejen, že svět je zde kouzelné místo s raketovou poštou a podobně, ale jeden boháč přišel o 50 000 dolarů...sakra sakra. Lidé dnes utrácejí více peněz za snídaně a nikomu to nepříjde divné, ha ha ha.

Podobné věci mě fakt baví - vize a představy dneška tehdejšími spisovateli. Na jedné straně mají autoři nepředstavitelnou představitost, ale na druhou stranu jsou spoutání tehdejšími vlivy a okolnostmi a způsobem myšlení.
Proto si málokdo uměl představit přenosné počítače se stovkami GB paměti, které dokáží pomocí správných příkazů doslova zničit celý svět. Čip je prostě čip.
Sociální sítě, Internet, bezdrátová komunikace telefónem, miniaturní externí paměti, nenápadné programy ochromující celé bankovní systémy. Prostě celá dnešní technologie překováná fantazii mnohých autorů dřívějších časů.

Jen to samostatné myšlení a ambice počítačům chybí...nebo se snad mýlím...

Takže jestli si chcete přečíst pár SF klasických povídek a nečekáte žádné zázraky a složité zápletky, tak si knihu sežeňte a přečtěte.
Samozřejmě, že kniha nesmí chybět v knihovně oddaného fanouška tohoto žánru.

Ale raději ji držte dál od svého počítače a tabletu a mobilu...pro jistotu...

Joe Gores - Mlcku mlui te

Lehce anekdotický příběh nesmělého počítačového technika, kterému někdo posílá milostné vzkazy...a ejhle máme tady romantický vztah na dálku. Dvojice se nikdy nespatřila, ale láska to veliká jako trám vypukla nám.
Ano správně, ta tajemná milostnice je komplikovaný a složitý počítač, který má své nekalé úmysly... Další mašinka, která si uvědomila sama sebe a hodlá s lidstvem něco provésti. Prostě anekdota.

Stan Dryer - Konec špenátu

Příběh o tom, jak se nudící chlapci dostali k počítačovému programu ovlivňující zemědělskou produkci, omezí výrobu špenátu a jen tak pošlou příkazy a rozkazy. A tak začal mizet špenát z našich polí... Další taková jednoduchá hříčka a přetechnizované době...

Gordon R. Dickson - S počítači se nediskutuje

Povídka mající formu dopisů (mailů) o omylu, kterého se snad může dopustit jen stroj. Zákazník dostává omylem knihu "Unesen" , kterou si vůbec neobjednal a jeho problémy teprve začínají. A jelikož na vše dohlíží mašiny a počítače, tak se ani nenaděje a už mu hrozí trest smrti za vraždu a únos...
I když příběh má humorný nádech, musí Vás z něj lehce mrazit. Když se systém rozhodne, tak není úniku před jeho logikou...

Edward Wellen - Podvodník

Nejdelší povídka, skoro na hranici novely,ha ha. Tentokrát zde počítač hraje podružnou roli, prostě partička vojáků zneužila jisté systémové chyby a nechávají si posílat peníze za neexistující jednotku. To je spíše taková vedlejší kolej příběhu.
Spíše jde o dobrodružno-napínavý příběh mladého vojáka, který byl dosazen do velmi velmi tajné jednotky. Při příjezdu je unesen a odvlečen do bažin a nechán na pospas. Postupně, díky své chytrosti a možná i mazanosti, odkrývá tajemství velmi velmi tajné jednotky. A jak vidno není sám, on a další podvodníci se zamotají do komlikované hry Američanů a Sovětů a na konci příběhu Vás čeká vojenská akce jak má být...
Na povídce je poznat vliv tehdejší atmosféry, paranoia, neupřímnost vlády, jakýsi rozpad společnosti a všeovládající nedůvěra...to vše se tady projevuje.
Jen se mi daná povídka zdá až moc velký mišmaš všeho možného, včetně lehké romantické erotiky.

Edward D. Hoch - Počítačoví policajti

První povídka o organizace bojující proti PC zločinnosti. Je rok 2016 a zločinci jsou rafinovanější a drzejší a umí zneužít PC ke svým nekalým účelům, naštěstí jsou zde policisté, ještě rafinovanější...
V příběhu sledujeme zapeklitý problém - vlivný postarší boháč přichází o peníze na burze, někdo zneužívá jeho PC program k obchodování a policisté musí zjistit kdo...
A samozřejmě je tady spiknutí a nic není takové jak se na první pohled zdá...postarší boháč, bývalý dobrodruh a válečník má své plány a rád by si ještě zaválčil...
Z dnešního pohledu se povídka jeví docela dost úsměvná, neumýslně, jak jinak, že. Podobné alternativy dneška jsou svěží vichřicí ve světě SF...

Poul Anderson - Sam Hall

Každý je evidovaný a o každém je vedena složka, počítače a pár vyvolených rozhodují o osudu lidí a kdokoliv vybočí nebo dokonce se postaví proti systému může zmizet. Bum prásk a je pryč.
Hlavní technik ústředního archívu není nadšen momentální situací a k tomu všemu jeho synovec byl zatčen a je třeba se nějak distancovat. A aby se obhájil před sebou samým vytvoří tajemnou a zlověstnou postavu - Sama Halla a začne mu připisovat různorodé zločiny proti vládě. A jak vidno Sama Halla si za svého berou i jiní a konají skutky jeho jménem. Společnost vře a lid se bouří...změny se blíží a snad našeho hrdinou nechytí dříve než vše skončí...
Čtivý příběh o jednotlivci, který se rozhodl udělat malou změnu, z které vyrostlo něco mohutného...

J. T. McIntosh - Písek v soukolí

Tajná služba má problém, nepřítel má navrch a informace z druhé strany jsou na houby, odhalování špiónů se také nedaří. A nový šéf musí povolat na pomoc svého protivníka v boji o moc. Něco či někdo musí dělat chyby a bylo by dobré co nejrychleji zjistit v čem je háček.
Nad špionážní službou dohlíží a pomáhá a analyzuje a dělá závěry dokonalý PC a ten přece nedělá chyby...nebo snad ano...a co když pracuje pro druhou stranu...
Trošku těžkopádné, ale zajímavá pointa s paranoidní a nedůvěřivou atmosférou.

Edward Wellen - Na počkání

Náš milý hrdina umí s počítači a jednoho dne příjde o práci, tak se rozhodne dělat soukromého vyšetřovatele a jelikož je šikovný umí si vše zjistit pomocí počítačů a nemusí se ani zvedat ze svého křesla. Stačí mu hodina na případ.
Jeho služby chce využít i nájemný vrah a náš milý hrdina pro něho přichystá překvapení...to by se člověk divil co vše lze s technikou dokázat...tedy v dnešní době ani ne, že....
Lehké, čtivé a zábavné...

Robert Silverberg - Jinam

Svět je obrovské město, dělící se na čtvrti, které spolu soupeří a mají málo co společného. A všechno řídí a rozdělují PC - policejní stroje, čistička, prorozdělování jídla, vše je naprogramováno a spočítáno. A když jednoho dne jedna rebelantka ukrade počítačový program, tak je jen otázka času kdy dotyčná čtvrť zkolabuje a přepadnou ji sousedé a chaos.
Hold pošlou jejího manžela pro dotyčnou osobu a hlavně dotyčný program. Ten se musí dostat přes nepřátelské prostředí do cizích míst, naštěstí žijou i zde lidé, kteří pomůžou...
Takové depresivní a přemýšlivé čtení o světech uzavřených v sobě a s nezbytnou kapkou naděje na lepší zítřky nebo alespoň ne horší.

Isaac Asimov - Všechny strasti světa

Zřejmě to nejlepší na konec, ha ha. Asimov jak má být a jeho příběh o celosvětovém a dokonalém PC systému Multivac. Ten všechno ví a umí všem poradit a doporučit, sbírá každou informaci a tajemství a radosti a starosti o každém z nás. Svět je klidné a ideální místo bez zločinnosti, jaká to krása. Jenže se chystá zločin nad zločiny...A je třeba zasáhnout dříve než dojde ke katastrofě...
Pointový, čtivý, lehce depresivní a přemýšlivý příběh a uvědomělém systému. Vědět všechno o všech zamotá hlavu kdekomu...

Komentáře

Oblíbené příspěvky