Dlouhá válka - Pratchett and Baxter
Tak mám za sebou další díl velmi zajímavé SF série Dlouhá Země, v které spojili znovu své síly Terry Pratchett a Stephen Baxter. O základní linii dané série se dozvíte v jednom z mých minulých článků. Původně jsem si myslel, že se jedná o trilogii, teď už se z toho klube pentalogie - nu, uvidíme zdali se všech dílů dočkáme v našem rodném jazyce.
Vraťme se tedy k přečtené knize, jedná se o druhý díl s názvem Dlouhá válka, jak vidno evidentně nás čekají napínavé chvilky plné vzrušení a dobrodružství a vojenských manévrů.
Kniha se snaží pokračovat v duchu prvního dílu, opět tady máme více paralelních příběhů, které se mezi sebou více či méně prolínají a spojují a rozspojují a zase si plynou svou cestou. A je možné, že hrdinové (z celkového pohledu vedlejší postavy) z těchto paralelních příběhů budou hrát důležitou roli v dalších knihách...
Čímž by se dala vysvětlit jakási nedokončenost některých příběhových linií.
Takže se seznámíte s pár lidmi (bývalý reverend, superultra nadaná studentka, atd...), kteří do celkového kontextu nezasahujou, ale budou zřejmě hrát důležitou roli někdy příště, tedy snad.
Podobné rozkouskování může některým čtenářům lézt na nervy a při chvilce nepozornosti se poněkud ztratíte a najednou nevíte, na které verzi Země se právě nacházíte, ha ha.
Zřejmě největším rozdílem mezi prvním a druhým dílem je styl psaní daného díla. V Dlouhé válce
už začíná převládat vliv Baxterův. Prostě je zde méně "Pratchettovštiny", čímž pádem i méně humoru a pomrkávání na čtenáře - "ano ano, to je odkaz...však Vy víte na co...".
Kniha je tedy více vážnější, věděčtější, političtější a napínavější.
Rozhodně se nudit nebudete a navštívíte více než dost paralelních verzí naši matičky Země - směrem na Západ budeme kráčet ve šlépějích amerických průkopníků a směrem na Východ se budeme pohybovat na území dnešní Číny. Škoda, že chybí třeba zmíňky o možné podobě Evropy v různých verzích (naše historie je o něco šiřší, takže antická či keltská Evropa, Přemyslovské Čechy a podobně...) a počítám, že takové Rusko bude určitě chtít kolonizovat spoustu spoustu území jakýmkoliv směrem, ha ha ha.
Kromě lidstva, rozpínající se ho všude možně, narazíte na staré známé Trolly a Elfy. A přibudou i nové rasy Koboldi (divní trpajzlíci obchodující se vším možným) a Bíglové - manipulativní inteligentní něcojakopsi (na to, že neumí vkročovat, mají celkem velký vliv). A samozřejmě narazíte i na jiné bytosti, nebojte.
Děj se posouvá o deset let později, setkáváme se opět s hlavními postavami s prvního dílu. Jošua je legendou a starostou a manželem a otcem. Navštěvuje ho stará známá Sally a něco po něm chce, což znamená jen jedno. Malér a cesta sem a tam plná dobrodružství, poznání a ohrožení života. A je jen otázkou času, kdy se do toho zamotá i inteligentní software Lobsang (nebo co nebo kdo to je).
A problémy se kumulujou. Lidé čím dál tím více zneužívají Trolly k práci a k pokusům a považují je jen za zvěř (jsou i vyjímky) a politika Pravých Spojených států se začíná podobat politice Velké Británie koncem 18. století. A novodobým kolonistům se prostě zachtělo více svobody a více nezávislosti.
Takže se nám v dáli rýsuje válka, zatím jen studená, ale teplota se zvedá a stačí jiskra a možná...
Armáda posílá super moderní vzducholodě k zachování pořádku a k uchování dobrých vztahů, což si může každý vysvětlovat dle své libosti a k tomu všemu Trollové mizí. Mizí někam pryč. Naštěstí je tady Sally a bývalá policistka Monica a Jošua, kteří musí vyřešit tuhle nepříjemnost.
Můžu jen prozradit, že válečný požár nezaplane - diplomacie není zase tak špatná věc. A Trollové se vrátí - ne všichni lidé jsou hamižní tvorové.
A je možné, že cestování po naší Sluneční soustavě není zase tak daleko...
Ale stejně Vás čeká Apokalypsa, takže se těště, ha ha.
Rozhodně nezačněte číst knihu jako samostatný celek, jedná se o druhý díl a jde to poznat. Propojovacích nitek s jedničkou a možnou trojkou (doufám, že se dočkáme co nejdříve) je více než dost.
Vím, že plno čtenářů preferuje první knihu, já osobně jsem na vážkách. Každá je napsaná trošku jinak a je pravda, že druhý díl je prostě komplexnější a tím pádem i komplikovanější.
Přesto mohu jenom doporučit, kvalitní a čtivé fantastiky je pomálu.
Komentáře
Okomentovat