Nadace - Isaac Asimov

Tak konečně se můžeme vrhnout na nejklasičtější a nejznámější SF trilogii v dějinách SF (já si to nevymyslel). Začneme samozřejmě prvním dílem. Název zní Nadace a poprvé kniha vyšla v USA v roce 1951 (další dvě knihy záhy následovaly). U nás trilogie poprvé vyšla v roce 1991 u nakladatelství AG kult - coz přináší ne zrovna nejlepší a nejúžasnější a nejvěrnější překlad ("...pouhou ochranou citlivé jugulární vény Trantoru..." - aby jste věděli o co se jedná musíte si pořídit lékařský slovník, ha ha ha).

Kniha se skládá z pěti povídek, které nám přinášejí příběh rodící se Nadace. Povídky vznikaly již ve 40. letech 20. století a Asimov je pro vydání knihy jen lehce upravil.
Rozhodně se o suprčupr světovou literaturu hodnou ceny Magnesia Litera, žádná složitá psychologie či zápletka. Děj je zkratkovitý a autor všechno zbytečné (pro něj) pro děj vynechává, což může vést k tomu, že si nestačíte vytvořit pouto či vztah k postavám. V té době většina literárních postav tvořila jakýsi archetyp. Hlavní postavy nejsou kladné či záporné, jde jim o dobro a přežití Nadace, jen jejich cesty k cíly se liší. Zbytek postav je takový šedý a nenápadný kompars.
To co je na prvním místě je nápad a samotné řešení problému - úkolem je vytvoření společenství, které by dobu barbarství, po rozpadu Galaktické Říše, omezilo na tisíc let. Říše v náručí Nadace povstane jako fénix a lidstvo se dožije dalších světlých zítřků.
V prvním dílu jsme svědky vzniku a rozmachu Nadace, jsme svědky toho jak Nadace ovládá okolní planety kolem sebe a řeší krize s tím spojené. Samozřejmě, že vše Seldon předvídal pomocí své psychohistorie. Nadace je technicky vyspělejší než okolí a to díky, pozor teď to příjde, atomové energii. Civilizační úpadek sebou prostě přináší i ztrátu znalostí a zkušeností s vyspělou technikou.
Důležitou součástí je i politika, aby Nadace fungovala jak má a posunula se blíže k vytýčenému cíly je třeba krize řešit pučem, svržením dosavadní vlády. Nedivil bych se, kdyby Asimov čerpal i z Machiavelliho Vladaře.
Jak už jsem zmínil, prvek, který Nadaci vyvyšuje nad ostatní je atomová energie. Nevím, proč, ale celou dobu jsem si vybavoval z knihy (z trilogie) zmíňku o atomovém zapalovači. Zapalovač se zde (a ani v druhém díle) vůbec nevyskytuje, zato zde naleznete všechno možné na atomový pohon - kráječ, nůž, žárovky, domácí spotřebiče, kosmické lodě (jak jinak) atd atd atd.
To nadšení z atomu je přímo kouzelné (jooo, 40. léta 20. století, lepší představa tenkrát nebyla, ha ha), v pozdějších letech už Asimov samozřejmě přechází na jíné zdroje energie.
Čeká nás prvních 200 let (plus mínus) vývoje Nadace, vývoj od skupinky encyklopedistů až po ovládnutí hvězdných soustav kolem planety Terminus.



Psychohistorici

První povídka knihy. Jsme svědky posledních měsíců života velkého Hariho Seldona, který žije se svými přiznivci na hlavní planetě Říše, na Trantoru. Úpadek je již zřejmý všem obyvatelům a viníkem je považován právě Seldon (to ty jeho řeči a předpovědi...). On a jeho lidi jsou pronásledováni vládním Výborem pro veřejnou bezpečnost (člověk si musí hned vybavit Francouzskou revoluci) a je dokonce postaven před soud. Seldon se hají tím, že jeho Nadace je vědecká a má v plánu pracovat na obrovské encyklopedii, obrovské studnici vědomostí.
Nakonec je rozhodnuto Seldona a jeho skupinu poslat na dalekou planetu Terminus, aby zbytečně nečeřil vodu na Trantoru. Díky psychohistorii s tím Seldon už dva a půl roku počítá a je připraven...

Tento příběh tak trošku nepasuje do linie vytvořené v knize A zrodí se Nadace. Zde planetu Terminus Seldonovi vybral hlavní knihovník Knihovny a Seldonovi se místo zalíbilo a počítal s odcestováním mnoho a mnoho let dopředu.

Encyklopedisté

Padesát let po smrti geniálního matematika vládnou planetě Terminus (spíše městu a okolí) vědci - encyklopedisté. Jediným důležitým úkolem je práce na odkazu velkého Seldona a nic jiného. Což samozřejmě nelibě nesou nevědečtí obyvatelé v čele se starostou Hardinem. A k tomu všemu si na planetu (bohatou na půdu, avšak s nedostatkem kovů) brousí šlechtici z blízké planety Anacreon. Encyklopedisté, uzavření ve svých badatelských kobkách a neberouc realitu na vědomí, spoléhají na pomoc Říše, té se však nedočkají - Říši prostě periférie nezajímá.
Přichází první Krize a Časový sejf s poselstvím Hariho Seldona se otvírá - prozrazuje, že encyklopedická Nadace je podvod, prvotním úkolem je nastolení nové Galaktické Říše, v čele s Nadací.
Následuje pád encyklopedické vlády a starosta Hardin (jenž se dozvídá, že Anacreon a další planety mají poněkud hmmm nedostatek atomové energie, nemluvě o technologických znalostech) řeší elegantně i problém s možnými dobyvateli.
Zařízení na atomový pohon je pro všechny dost a nikdo nepříjde zkrátka...

Starostové

Posunujeme se o dalších třicet let. Starosta Hardin vládne Nadaci a své rodné planetě. Avšak i proti němu se začíná rýsovat opozice. Nelíbí se jim, že stále ustupuje a zásobuje okolní planety atomovou energií. Jenže Hardin má vše pod kontrolou. Kolem atomového pohonu je vytvořen přímo náboženský kult. Atom můžou ovládat jen kněží vychováváni Nadací, pro všechny ostatní je to kouzlo a tabu a tajemství a čáry a máry.
A k tomu všemu Anacreonu vládne král-regent, kterému padne do rukou bitevní křižník Říše a má v plánu napadnout samotnou Nadaci. Krize se blíží a všichni čekají s čím příjde Seldonovo poselství. A mezitím se Hardin zbaví opozice a krále-regenta pomocí kněžstva a samozřejmě i "kouzel".

Kupci

Jestli se nepletu, posouváme se zhruba o padesátpět let dopředu. Nadace roztahuje své atomovonáboženské chapadla prostřednictvím kupců a některé světy se brání tím, že na své území nikoho z Nadace nepouští. Používají své kulty proti atomovému kultu.
Kupec Linmar Ponyets je požádán, aby vykoupil/vyzvedl agenta Nadace na planetě Askone, která se brání vlivu Nadace seč může.
Úkol se mu zdaří - lidská touha po zlatě je víc než víra a zásady (a k tomu náš kupec prodá celý svůj náklad atomových nesmyslů).

Kupecná knížata

Poslední příběh v knize nás posouvá o dalších dvacet let. Nadace ovládá své okolí a mezi vládnoucí kliku se horko těžko dostává nějaký ten kupec. Kupci jsou samozřejmě nespokojení, vydělávají Nadaci peníze a pravomoce mají malé. A jak to vypadá, nenápadně se blíží další Krize - v nedaleké soustavě jménem Korell se objevuje atomový pohon, jenž nepochází z Nadace. Kupec Mallow se vydává na cestu.
Jak zjišťuje, tak vládce Korellu má vazby na pozůstatky Říše, která evidentně neřekla své poslední slovo. Mallow se dostává do náboženského sporu nejen na Korellu, ale i na Nadaci - zde je postaven i před soud. I za pomocí svých věrných vítězí a své vítězství zúročí i na politickém bitevním poli.
Korell se také nevzdává a vyhlašuje Nadaci válku a nový starosta Mallow se rozhodl nedělat nic - to že má Korell atomový pohon ještě neznamená, že má i odborníky... A je jen otázkou času, kdy Korell kapituluje a schová se pod ochranný deštník Nadace...

Ale pořád je tady ještě jedno nebezpečí. O Nadaci se dozví samotná Říše a hodlá zakročit...

Komentáře

Oblíbené příspěvky