Jak koupit správnou knihu
Jistě máte ve svém okolí či ve svém životě někoho koho máte rádi nebo stojíte o jeho pozornost (nebo nevíte co s tou nalezenou dvousetkorunovou bankovkou). Může se jednat o kamaráda, souseda, spolužáka, přítele, manžela, příbuzného, kolegu či slavného závodníka. Týká se to i osob ženského pohlaví. Důležité je, že víte, že rád/a čte a že ho/ji chcete obdarovat knihou.
Dovolím si proto poskytnout několik drobných rad, aby se předešlo k trapným momentům zaplněným tichem a pokašláváním a vymýšlením dostatečných díků.
Jakou SF či Fantasy knihu
Ideální je mít seznam oblíbených autorů na jednom papírku a seznam knih v knihovničce obdarovávaného na druhém papírku (možno míti i třetí papírek se seznamem knih, které obdarovávaný chce). Jenže svět není ideálním místem pro ty, kteří chtějí obdarovávat a hlavně není ideálním místem pro ty, kteří čtou danou literaturu. Ha ha ha.
Jediné co víte, je, že dotyčný rád čte SF nebo Fantasy a Vy si s tím musíte poradit.
Například Fantasy (proč píši na začátku velké F - protože chci) je pro laiky tak trochu záludná, většina knih je součástí nějaké té trilogie, pentalogie či předlouhé ságy. Takže se může stát, že v knihkupectví uvidíte krásnou barevnou obálku (rytíř s mečem či elfka polonahá s mečem či starý čaroděj s mečem či zelenomodrý polonahý drak s ,ano správně, mečem) obsáhlé novinky a s myšlenkou, že uděláte radost, knihu zakoupíte. A pak příjde okamžik, kdy při předávání zjistíte, že se jedná o druhou knihu třetí části pentalogie, která je součástí makabrózní čtrnáctidílné kroniky. A je jasné, že dotyčné veledílo je danému čtenáři neznámé.
Když už se odhodláte koupit knihu, tak celé činnosti věnujte kapku svého času. Neberte hned do ruky žhavé novinky či knížky pod cedulkou DOPORUČUJEME (stejně tam jsou, tedy většinou, upírské ságy a upírskovlkodlačí romantické ságy). Rozhlédněte se a rozkoukejte se v klidu.
V dobré knize by neměl chybět malý profil autora, plus stručný popis celé knihy.
Když si nevíte rady, vyberte knihu od někoho, kdo u nás už vydal více svých děl. Vyberte si knihu od "klasika žánru", od někoho již ověřeného.
Klasickou SF knížkou spíše potěšíte než novým autorem, který překračuje hranice různých žánrů a je vykoupaný v postmodernistickém bazénku.
Další bod - nebojte se českých autorů. Byly doby, kdy se mnozí čtenáři českým spisovatelům vyhýbali, ale dnes se naši bardi s klidem a mírem (nemluvě o úsměvu na rtech) vyrovnají zahraničným autorům. Umí psát jak klasické Fantasy, tak i megavesmírné space opery, plné kosmických lodí, dálek a laserových zbraní.
Avšak to nejlepší co uděláte (škody budou minimální) a čím budoucího čtenáře zřejmě nejvíce potěšíte je nákup povídkové knihy. Buď od jednoho autora nebo ještě lépe, když zakoupíte nějakou tu SF nebo Fantasy antologii - soubor povídek od více autorů.
Tyto knihy jsou tématické nebo se týkají nějaké soutěže nebo jsou výběrem toho nejlepšího za určité období. Čtenář se může seznámit s novými autory a s novými světy. Rozšíří své obzory.
Mě osobně by potěšila jakýkoliv kniha sestavená editorem G. Dozoisem. Chybí mi kniha New Space Opera 2 a nově vyšlá kniha s názvem Plnou parou.
Samozřejmě je tady spousta českých antologií, ha ha.
Jen doufejte, že obdarovávaný darovanou knihu již nemá. Ale to už si musíte pořešit pak samy.
Knihy o historii
Tady je to poněkud komplikovanější. Máte lidi co rádi čtou danou literaturu, lidi co se věnují historii a lidi co mají určitý úsek historie za svůj koníček.
Například obdarovávaný je fanda historie hornictví, jeho oddanost je nepřehlednutelná. Má doma těžební mapy, kahany, hornický kroj a všechny možné knihy a časopisy věnované danému tématu. Tady stačí jen najít správnou knihu a i Dějiny Jihlavy potěší.
Jsou lidi, co mají historii rádi jako takovou, mají všeobecný přehled a chtějí rozšířovat své znalosti. Ale tady pozor. Kniha o oblečení šlechtičen v druhé polovině 17. století nebo kniha o Božích mukách na Jihoseveru Krumlovska či kniha o životě Masaryka v Praze 1891 nemusí zrovna potěšit. Moc detailů a málo přínosných informací.
Na druhou stranu, taková 300 stranná kniha o dějiných lidstva (s obrázky,jak jinak) historikům amatérům či zájemcům (nemluvě o profesionálních historicích) nic nového nepřinese.
Šáhněte po přiměřené velké knize, věnující se přiměřeně dlouhému období. Například 120 stranná kniha o Anglické revoluci je přínosnější než 120 stranná kniha o 2.sv. válce. Už jen z toho důvodu, že o 2. sv. válce bylo napsáno 12 524 knih.
Jistotou může být kniha o významném panovníkovi či státníkovi či šlechtickém rodu. Dále knihy věnující se konkrétní zemi - Edice Dějin Států LN. Potom je tady série - České země v letech …. , kterou si může dotyčný postupně doplňovat.
Také doporučuji sérii nakladatelství Vyšehrad - věnovala se Evropě v různých staletích.
Já osobně preferuji politické dějiny 19. a 20. století, také mám v oblibě anglické (britské) dějiny - proto vše co se týče daného období mě potěší.
Mám i oblibené autory - Norman Davies či Niall Ferguson či já nevím kdo ještě.
A samozřejmě české dějiny a dějiny mého rodného města, jak jinak, že.
Je jasné, že kdybych vyhrál ve sportce, tak bych s radostí věnoval nemalou částku do různých historických edic - taková série Velké dějiny zemí Koruny české... hmmmm.
Co se týče literatury faktů, tak je opravdu nejlepší hodit do placu nějakou tu kontrolní ověřovací otázečku...
Komentáře
Okomentovat