Mrtvý v parovodu - ed. Vlado Ríša
Tak se mi konečně dostala do rukou česká sbírka SF povídek Mrtvý v parovodu. Byl jsem na antologii velmi zvědavý, dalo by se i napsati, že jsem se tak trochu i těšil. Kniha vyšla v roce 2012 a rozhodně ji nechyběla reklama a chapadla lákadel se po Vás natahují ještě teď. Mluvilo se i ní jako o první sbírce českých steampunkových povídek. Jak vidno steampunk momentálně u nás prožívá boom - letos vyšel další český steampunk sborník a koncem roku tu máme i antologii anglosaského steampunku. Osobně mě jen zaráží malý detail - jedna z nejlepších, nejoriginálnějších a nejznámějších knih steampunku "Mašina zázraků" vyšla v roce 1990 a nám trvalo více než dvacet let vydat pohromadě pár povídek věnující se tomuto žánru.
Ale co už, hlavně že je dílo na světě. Editorem celé sbírky je Vlado Ríša, který také přispěl jednou povídkou. A tím pádem, už nám zbývá dalších sedm povídek (ano ano), v knize naleznete opravdu jen osm příběhů. Což je škoda, nevím kolik spisovatelů editor oslovil, ale zdá se mi, že alespoň dva vzrušující příběhy by celému dílu prospěly.
A máme zde zřejmě největší problém - povídky nejsou špatná, jsou povedené, čtivé a nebál bych se říci, že všechny jsou minimálně lehce nadprůměrné (dokonce L.Medek za svou povídku získal ocenění). Avšak po přečtení jsem lehce na rozpacích. Steampunk je speciální žánr a má speciální pravidla. Když už to má být de facto repre sborník, tak bych čekal více 19.století či vzdálené budoucnosti (i se svými negativy), více "Viktoriánské doby", více vynálezů dnešních či šílených či alespoň úsměvných, více alternativních světů a více páry (steamu). Rozhodně chybí dráždivost , zvláštnost a lehká provokace (jedna, možná dvě povídky se tomu blíží). Chybí tomu prostě punk.
Připadá mi to, jako kdyby dobrá polovina autorů sbírky prošla kolem steampunkového rybníku a jen lehce si tam namočila nohy, maximálně po kolena.
Ano, když vezmete polovinu zdejších povídek a vytáhnete pár těch "steampunkových" vět, můžete příběhy klidně zařadit do sbírky mysteriózních/tajuplných/dobrodružných příběhů ze starých časů.
Když příběh jen zasadíte do 19. století nebo když tam dáte robotické zařízení či tajemný vynález nebo zbraň nebo dokonce tam dáte anglickou královnu, tak to prostě nestačí. Tohle není steampunk.
Nechci hanit samotné povídky, jak jsem psal výše žádná z nich není nepovedená, ale celek zabalený do pláště steampunku se vším tím humbukem kolem, hmmm nevím nevím. Jsem zvědavý na další výše zmíněné antologie, třeba je možné, že mé představy dobrého steampunku se od obecného trendu liší.
Nebo to můžu brát z jiného úhlu - autoři se teprve seznamují s tímto žánrem, jsou opatrní a nepouští se do odvážných kroků. Taková naivní a jednoduchá verze prokletého steampunku.
Stručně řečeno, kniha stojí za přečtení (blíží se Vánoce a kniha jako dárek, znáte něco lepšího, ha ha ha. Nemluvě o podpoře českých autorů, ha), jen si prostě toho steampunkového obalu nevšímejte a basta.
Leonard Medek - Příběh zloděje
Celý příběh se odehrává v malé české kotlině léta páně 1883 a právě propuštěný zlodějíček se dozvídá o tajemném vědci, který jezdí v luxusním voze a ve svém domě bude rozhodně ukrývat něco cenného. Zloděj se vkrade do domu a záhy zjistí, že padl do pasti. Stává se z něj pokusný králik...
Povídka má opravdu nádech a atmosféru 19.století, postavy používají i ten správný jazyk. Máme tu i spiknutí, svět této povídky je technicky vyspělejší a do toho všeho Rakousko porazilo Prusko v roce 1866 (bylo by pěkné si přečíst víc o tomto historickém bodu zlomu). Takové milé a příjemné počteníčko, hmmmm.
Martin D. Antonín - Pási spási
Nemůžu si pomoci, ale tako skoro novela je nejlepší prací sborníku, nejoriginálnější, nejvtipnější a nejšílenější, ha ha ha. Jedná se o volné pokračování románu Zelená a musí říci, že mi trvalo několik prvních stran než jsem pochopil o čem to vlastně je. Možná tam není dost steamu, ale zato je tam hromada punku, ha ha ha. Prostě takové podivuhodné fantasy s podivuhodným jazykem postav.
Parta goblinů s mechanickou elfkou a tankem poháněný párou se rozhodnou postavit mocnému nepříteli a jeho bojovníkům - je zde i odkaz na Zeměplochu, tak trochu punkový, jak jinak, ha ha.
Julie Nováková - Eskapány pana Finnegana
Zloděj Finnegan hodlá ukrást tajemnou skříňku - dar cara pro anglickou královnu, při krádeži zjistí, že není jediný zájemcem. Po skříňce pase i tajemná kráska. Loupež se nezdaří, tak možná se podaří loupež v Buckingham paláci. Finnegan je Ir a je varován, má se paláci vyhýbat, chystá se totiž něco velkého...
Zlodějskošpinážní zábavný příběh s kapkou spiknutí a politiky, jen přesně nevím kde se ztratil steampunk, nebo stačí viktoriánské prostředí a tajemná skříňka...
Hana Šochová - Chytni štěstí za pačesy
Zase česká kotlina, vláda Františka Josefa a spoustu strojů (i na páru) a šílený geniální vynálezce. A samozřejmě vedlejší alternativní kolej (spíše taková decentní). A spoustu poetiky a emocí a lidských bolestí a starostí. Sledujeme životní úděl/osud malé Marušky, které se ujal jeden šlechtický technik a vynálezce. Získává technické vzdělání a pomáhá svému učiteli při tvorbě jeho největšího díla, při kterém je potřeba hodně elekřiny...
Vlado Ríša - Série třináct
Technický pokrok nezastavíš a výroba robotů a androidů není zase takový problém a náš hrdina - soukromé očko Rendl (taková pražská verze Phila Marlowa, zřejmě přelomu 19.-20. století) musí najít jediný exemplář nové série třináct. Vybaven moderní zbraní a svým důvtipem hledá ztraceného robota. Nesmí chybět i alternativní verze našeho světa. Trošku kostrbaté, ale nechybí tomu humor a akce, jak jinak, že. A samozřejmě všechno je úplně jinak, robot není jen tak obyčejný robot...
Josef Pecinovský - Mrtvý v parovodu
Případ Sherlocka Holmese plný páry a páry a páry (parní housle), no žádný geniální kousek. Přijede na místo zločinu, záhy se objeví druhá mrtvola v parovodu, najde se pár stop, vykoná se pár "holmesových" kousků a zločin se vyřeší. Dle této verze světě už technologický pokrok trvá několik stovek let, proto jízda koňmo nikomu nic neříká...
Zřejmě se jedná o lehkou parodii nebo o pokus tohoto nacpat co nejvíc do jedné povídky.
Petr Schink - Chlapec a jeho trol
Petr Schink to prostě umí, ví si rady a žánr mu není cizí (je to dobrý plavec). Trolové povstali, už nehodlají sloužit lidem a boje jsou lité a kruté. A zabít trola není jednoduché a vše nejvíc odnášejí lidé na venkově. Venkov a okolí ničí tanky, vojáci, žoldáci a lidožraví trolové. Jednoho dne malý chlapec narazí na těhotnou trolí ženu a jejich osudy se spojí...
Je tu napětí, syrovost, autor si vytvořil vlastní svět. Příběh nad kterým se zamyslíte, byla by škoda tento svět opustit.
Lucie Lukačovičová - Čestné slovo
Jak vidno Indie je spíše portugalskou kolonií a i zde žijí geniální vynálezci, ale také i různí démoni a bohové. Indická mytologie je skoro nekonečná. Dva dobrodruzi za pomocí nadpřirozené dívky hledají jednoho démona a využívají starobylou technologii i své nové vynálezy. Spojení záhady a poetiky a tajemna a techniky. Spíše taková univerzální povídka, stačí ubrat technologie a přidat kouzla a hle máme tady příběh do jiné antologie...
Komentáře
Okomentovat