Steve Berry - Jantarová komnata - malý příběh o hledání velkého pokojíčku
Steve Berry patří mezi autory historicko-dobrodružno-thrillerových příběhů, v kterých se mísí historie s fikcí a cestováním. Cestování z kontinentu na kontinent, z jednoho zajímavého místa na druhé, třetí, čtvrté i páté. Samozřejmě nesmí chybět drama a akce, občas nějaká zrada a nemilé překvapení (pravděpodobně šokující). Padouši jsou nebezpeční, nic je nemůže zastavit a rozhodně jim nesmí chybět pořádné konto. Základem je jakási tajemná záhada, která netrpělivě čeká na rozluštění. Pomyslným vrcholem této literatury je Dan Brown.
Stejně jako jiní má i tento býválý advokát (zase další takový) své literární alter ego - kryptolog a bývalý špión Cotton Malone. U nás už vyšlo s tímto dalším neohroženým hrdinou sedm knih - temlářské, starověké, raně středověké,napoleónské,činské a americké záhady a tajemství - všechny rozluštěny, nemluvě o záchraně světa nebo něco podobného.
Navrch Berry napsal další čtyři knihy s různými hlavními hrdiny. Dnes se budu zabývat jednou z nich. Přesněji řečeno, budu věnovat pár řádků jeho debutu, knize jménem Jantarová komnata (2003).
Jantarová komnata patří mezi další vzácné poklady ztracené během 2.světové války, dnes je v Petrohradě vystavená její kopie. Originál byl pravděpodobně rozebrán na jednotlivé ozdobné destičky, částečně rozprodán a částečně zničen. Celou historii této vzácné komnaty si samozřejmě přečtete ve výše zmíněné knize.
V románu je spousta historických odkazů, týkající se tématu, plus nějaké ty drby z minula. Takže se dozvíte příběh o anabázi vzácné komnaty, pár informací o ruských dávných vládcích, nesmí chybět informace o nacistech a jejich sběratelských činech. Dozvíte se také například, které další umělecké díla zmizela během válečných let. A kolem všeho je omotán náš dobrodružný příběh.
Hlavními postavami příběhu jsou soudkyně Rachel Cutlerová a její bývalý manžel právník Paul Cutler. Otec Rachel má zajímavou minulost, byl bývalý hledač ztracených pokladů pracující pro KGB, který emigroval do Spojených států a založil tam rodinu.
A tak si žijou svými životy a mezitím v Evropě se opět pátrá po ztracené Jantarové komnatě a bývalý hledač by měl něco vědět...
O Komnatu se zajímají i dva velmi velmi bohatí sběratelé specializující se na zmizelé, ztracené a ukradnuté umělecké artefakty. Samozřejmě se jedná o velmi velmi tajné sbírky, ukazovány jen vyvoleným. Jedná se o pány Loringa a Fellnera. Každý z těchto pánů má svého pátrače a každý z těchto pátračů má volné ruce. Jsou to inteligentní, chladní a nekompromistní odborníci a zabijáci. Pro pana Fellnera pracuje Knoll a pro pana Loringa pracuje slečna Danzerová.
Oba pátrači se vydávají do Ameriky za starým pánem zjistit něco dalšího o ztraceném pokladu. Knoll je rychlejší, jenže se nic nedozví, proto zabíjí a kolotoč událostí se roztáčí, náš rozvedený pár cestuje do Evropy zjistit pravdu o Komnatě. Přibývají mrtvý, dokonce i oni jsou v nebezpečí života a je jen otázkou času a odhodlání kdy se přiblíží k pravdě. Oba zabijáci jdou zároveň i po sobě, Komnatu může získat jen jeden sběratel. A vůbec, existuje vůbec nebo je navždy ztracená a zničená...
A čeká nás i velké a napínavé finále, v kterém každá minuta může rozhodnou o životě či smrti (opravdu pěkně napsané,ha ha ha).
Procestujeme americkou Atlantou, Petrohradem, severní Itálií a přes Německo se dostáváme na hrad Loukov, který je úmístěn v jížních Čechách, ano ano, velké finále se odehrává na našem území.
Kniha je jednoduše napsaná, čtivá a má spád, žádné zádrhely ani komlikované odbočky Vás nečekají. Jestli jsou v příběhu nějaké logické chyby a nejasnosti, tak jsou šikovně zamaskovány. Zkušený čtenář však pozná, že autor ještě hledá ten správný styl, chvíleme jakoby nevěděl jak se má k věci postavit. Mě osobně trochu rušili emocionální a citové výlevy a myšlenky hlavních hrdínů, ale asi to patří k poznání osob. Kniha má i jistý komický rámec, neúmyslný, ale o to zábavnější. Je vtipné číst o historii pana Loringa. Jedná se totiž o potomka dávného rodu usazeného v Čechách, rod se dal na podnikání a získával bohatství díky těžbě, hutnictví, těžkému průmyslu i výrobě zbraní. Otec našeho pana Loringa spolupracoval jak s nacisty, tak i se sovětskou rozvědkou. Díky tomu mohl za komunismu vlastnit své podniky a soukromý majetek. Rodina spolu se svými zaměstnanci (s kterými měli jakési poddanské vazby) žila ve svém soukromém kapitalistickém vakuu.
Vtipný a naivní pohled pana autora, jen co je pravda.
Jak již bylo napsáno, seznámíte se s historií, máme zde podrobné popisy i míst, které navštívíme. Autor chce, aby čtenář byl opravdu vtažen do jeho příběhu, chce abychom byli součástí hry.
Závěr knihy je opravdu velmi napínavý a dramatický, ale nějak mám pocit, že autorovi docházel dech, trošičku se nám tam zamotal...Prostě se rozhodl to nějak ukončit a mít to za sebou.
Celkově jsem spokojený, pohodové a snadné čtení, klasická ukázka oddechové literatury. Ideální na dovolenou či na cesty.
Osobně jsem více zvědavý na sérii s Cottonem, třeba zde zapojim i své mozkové buňky.
Komentáře
Okomentovat