Captain America: První Avenger 2011
A máme tady další díl ze série Avengers, tentokrát budu věnovat pár řádků 5. dílu. Možná to vypadá, že to beru na přeskáčku, ale má to svůj důvod. Po tomto díle přicházejí do kin již samotní Avengers, ale nepředbíhejme.
Captain America: První Avenger 2011 režie Johnston J
Příště se budu věnovat Iron Manovi a poté Thorovi, nakonec zbyde vyvrcholení samotné série -The Avengers.
Nyní se věnujme prvnímu Avengerovi a vraťme se do let druhé světové války. Snímek stál zhruba 140 mil. dolarů a celosvětové tržby činily něco přes 360 mil. dolarů. I díky tomu se příští rok dočkáme dalšího samostatného filmu s milým kapitánem Amerikou (stejní zůstávají i scénáristé). Režie se ujal Joe Johnston (Vlkodlak, Jurský park 3...).
Děj nás zavádí do válečných let, USA vyhlásili válku Německu a plno mladých a odhodlaných chlapců rukuje do armády. Největším odhodláním v Brooklynu srší nenápadný Steve Rogers (Chris Evans), který má však smůlu - jeho fyzické předpoklady jsou nedostačující. U jeho dvacátéhoosmého pokusu rukovat si ho všimne německý vědec Erskine (S.Tucci) a navrhne ho do speciální jednotky plukovníka Phillipse (T.L.Jones). Statečný, obětavý, čestný Rogers, i díky pomoci plukovníkovi asistentky Peggy Carter (Hayley Atwell), je nakonec vybrán do tajného projektu na vytvoření superčuper vojáka. Zde přichází na scénu i Howard Stark - otec Tonyho Starka alias Iron Mana (tak proto se teď řeší Captain America, aha...).
Experiment se podaří, leč dochází k neštěstí - nacistický agent zabíjí Erskinea a sérum potřebné k vytvoření superčuper vojáka je zničeno, po velmi napínavé a povedené honičce. Zůstává jen Captain Amerika/Steve Rogers, silnější,odolnější, rychlejší, s rychlou regenerací. A stává se zbraní, propagantistickou zbraní v rukou ministerstva obrany.
A mezitím v daleké Evropě, vyšinutý nacistický vědec Johann Schmidt (Hugo Weaving) získává zdroj nekonečné energie, mimozemského původu. Sestavuje si svou armádu, buduje mocné zbraně a chce si podmanit celičký svět, vše pod hlavičkou projektu Hydra/ skupiny Hydra. Pan Schmidt je zároveň bývalý spolupracovník vědce Erskina a také posloužil jako pokusný človíček, leč aplikace séra se tak docela nezdařila. Máme tady superzlouna jménem Red Skull s maniak stavy a mocenskými tužbami.
Jednoho dne, v rámci propaganda výletu (listopad 1943), se kapitán Amerika dostává do Itálie. Zjistí, že jeho jediný přítel Sebastian Stan, jenž rukoval dávno před ním, je zajat. Dochází k osvobození a zničení Hydra základny, Red Skull a Captain Amerika se poprvé utkají a uštědří si pár do nosu. Postupně jsou po celé Evropě ničeny všechny Hydra základny, bojovou jednotkou pod vedením kapitána A., jeho přítel při jedné akci umírá (tedy zdánlivě, ale to se divák nedoví). Zbývá poslední základna, poslední útočiště Red Skulla...
Nakonec jsme svědky zápasu v letounu,který míří na NY (zase to odnáší NY). Kapitán Amerika poráží superzlouna, kostka tajemné energie otvírá bránu do jiného vesmíru/dimenze/galaxii (možná svět Thora) a Red Skull mizí. Kapitán se obětuje a letoun namíří do oblasti věčného ledu. Zmrzne.
O mnoho a mnoho let později je objeven a rozmrazen. Velitek jednotky SHIELD Nick Fury mu nabízí práci...
Ve filmu se také objevuje Stan Lee , tentokrát jako generál, čekající na ocenění Captain Ameriky za jeho statečné osvobození zajatců.
Mám rád válečné filmy, hlavně Hollywood produkce z 60. let, člověk věděl hned na čem je. A Captain Amerika kráčí ve šlépějích těchto filmů, takže ano, snímek se mi líbí. Svět zde je jednoduchý - "My alias Dobro" versus "Oni alias Zlo", žádné zbytečné komplikace ani machinace či šokující zrady. Snímek je plný patosu, sounáležitosti, vlastenectví, tahání za jeden provaz (jsme svědci rasové rovnosti, v Rogersově jednotce je běloch, černoch, Japonec a nakonec i Ital). Nepřítel je jasný a rozpoznatelný a hlavně je odlišný než "My", je proto jednodušší ho zničit, porazit, zlikvidovat bez zbytečného morálního zdůvodňování. Steve Rogers je jednoduchý, spravedlivý a přímý muž, má své hodnoty, kterým je ochoten obětovat svůj život. Je pravda, že se svým postojem bude mít v přítomnosti nějaký ten problém. A možná další problém, bere své poslání vážně, nepochybuje (jedině o sobě) a nadhled je spíše vyjímečný.
Jsme svědky i romantické nenaplněné lásky a hrdinové své pocity a tužby spíše nevyjadřují, možno mluviti o jakési galantnosti, ryzosti či opravdovosti milostného příběhu/nepříběhu (opět prvek, který má hodně společného se starými filmy). Mezi Amerikou a Carterovou proběhne jen jeden polibek a nějaké to špičkování. S akčními scénami můžeme být také spokojeni - honička v ulicích NY (první použití rádoby štítu), následuje válečná scéna osvobození zajatců, rychlý střih při ničení ostatních základen. Důležitá akční scéna při které umírá kapitánův přítel - bojová akce ve vlaku a boj obou nesmiřitelných nepřátel v letounu. Osobně se mi závěrečná akční scéna zdála odbytá, nemluvě o konci padoucha Rudé lebky .
Humor je vzácný a všemocný lék, avšak Captain Amerika není zrovna nejlepší léčitel. Samozřejmě pár vtípků zde zazní, objeví se i "hlášky" (hlavně v podání plukovníka či členů úderné jednotky), avšak samotný Rogers tady není od toho, aby zasazoval rány a sršel vtipem. On jen plní svou povinnost. Zřejmě nejlegračnější (a zřejmě neúmyslně) je pozdrav vojáků Hydry ("Heil Hydra" a čáry máry s rukami).
A co se týče obsazení, musím říci, že se zdařilo. Nevrlý plukovník přímo sedí na T. L. Jonnese, bezstarostný floutek Stark (jaký otec takový syn ), anglická herečka Hayley Atwell jako Femme fatale kapitána Ameriky jakoby vypadla ze stříbrného plátna dávných filmů. Hugo Weaving si Rudého zlouna musel přímo užívat a umí využít i svá kukadla (údajně se nechal inspirovat Klausem Kinskim). A máme tady hrdinného Captain Ameriku v podání Chrise Evanse, superhrdinu už zvládl v Fantastické čtyřce, ale to byli dětské krůčky, ha. Myslím, že role mu pasovala, vypadá jako hodnej kluk od vedle (jeden z Rychlých šípů), milý, upřímný, žádný génius, tak jak to má být. Jasně, když je ještě mladík co se snaží rukovat, je digitálně upraven do příslušné výšky i váhy, což někdy vypadá komickoděsivě, hlavně při jízdě v autě. Prostě mu to věříte a na roli pasuje a basta.
Nečekává Vás žádný složité uvažování, prostě jednoduchý a pohodový film na kterýkoliv den. Máte zde propojení válečného filmu se superhrdinovským eposem a mně se takové snímky líbí... Další podařená kostička do Marvel mozaiky.
Komentáře
Okomentovat