James Twining - Dvojitý orel...hledání mincí čupr chlapem

Už nevím proč - reklama v časopise, část mé sbírky e-knih či mávnutí křídel motyla v Amazonii - ale rozhodl jsem se, že si přečtu knihu ze žánru, který mi byl zatim neznámý.
Jedná se o druh literatury, který se tady objevil ve velkém po úspěchu knih D.Browna - propojení dobrodružství a pátracího thrilleru, dochází zde k propojení fikce a reálných událostí (hlavně historických) a geografickomístopisných fakt. Příběhy se můžou i odehrávat ve velmi blízké budoucnosti (za rok, za dva, za osm). Jeden z dalších známých autorů je např. C.Cussler a hlavně jeho série Dirk Pitt. Nejsou to žádné highthrillery s špionážní tématikou (T.Clancy, R.Ludlum, V.Flynn) či pohádky o nesmrtelných a silných chlapcích co vše řeší hřebenem a svaly (L.Child).

Avšak úspěch Šifry mistra Leonarda pootočil kormidlem daného žánru směrem k pseudorealitě plné spiknutí a tajemství, kdy nevíte co je skutečné a co může být výmysl autora. Hlavní hrdinou bývá bývalý agent, bývalý tajný agent, tajemný muž na odpočinku, zaměstnanec OKD na invalidním důchodu, prodavač knih či se přímo jedná o tajnou suprčupr organizaci chránící svět před suprčupr nebezpečím. Hrdinové pátrají (většínou v průběhu několika hodin či dnů) po šokujícím tajemství, záhadném artefaktu, ztraceném pokladu, tajných listinách, příčinách neznámých epidemiích, mocných zbraních či po slevových kupónech. Hrdinové umí všechno a ví všechno - sexy verze brouka Pytlíka, svou kariéru začali zhruba ve dvanácti a každý 17. březen mají pod polštářem balík s 450 000 dolary nebo jsou neuvěřitelně neuvěřitelní zloději a prostě peníze pro ně nejsou problém. Takové ty drobné. Nezapomeňte, že v jejich minulosti je něco zlověstného a nevyřešeno, něco z čeho ani jejich sousedi občas nespí a jednoho dne (zhruba ve třetí knize) minulost zaklepe na dveře s nemilým úsměvem. Během těch pár dnů navštívite minimálně tři až čtyři známé města (občas se i míjejí, nenápadně, jak jinak) - takže máte krásný popis ulic a hotelů a restaurací a muzeí a autobusů a všeho možného (díky, pane Google). V každém, ale opravdu v každém v daném městě má hrdina nějakého známého co mu pomůže nebo ho chce zabít. Žádné "sakra, tak tady jsem v životě nebyl, tady fakt nevím na koho se mám obrátit, sakra sakra...".A alespoň jedná starodávná kulturní památka se stává důležitou složkou příběhu, proto záchrana světa zřejmě neproběhne v Havířově. Časově Vám to nemusí zrovna sedět, ale takové věci jsou jen zbytečnou rozptylovací záležitostí. A ve stejnou dobu musí pátrat po hledané věci i veliky velikánský zloun, megazloun, který je geniální a bohatý a smrdí mu nohy (proto je to zloun). V každém příběhu je zrada - "otče, proč", "maminko i Vy", "cože, vše řídí můj pes..." Představte si všechny možné tajnosti a tajemnosti a poklady - fajn, o všech už se napsalo, oblíbené je nacistické zlato či templáři s nekonečným energetickým zdrojem. Správná otázka, ztracené plyšové hračky z dětství Vám nikdo nenajde.
Všechno dobře končí, poklad zůstává pokladem, církev se nehroutí, nic nevybouchne a Pražský hrad pořád stojí a jen ten tajemný loutkař, který stojí za vším přechází do další knihy a zahraje si megamegazlouna nebo koupí nějakého v Avízu. Knihy mají většinou tak 300/350 stran s písmeny většího formátu a to tam najdete kapitoly, které tak trochu nesouvisí s dějem nebo zbytečně dlouhé popisy hotelového pokoje v Jihlavě. Prostě žádný Dostojevskij to není.

A kterou knihu jsem to vlastně četl : James Twining - Dvojitý orel
Jedná se o debut mladého (tehdá, tedy tehdá skoro mladého) Brita, vyšly dohromady 4 knihy a hlavní hrdina se jmenuje Tom Kirk (opravdu, jako vážně, takhle hanobit jméno velkého muže...) a jedná se - teď pozor - o bývalého tajného agenta CIA, který se živí zlodějinou. Jedná se o krádež vzácných zlatých minců Dvojitých orlů (tentokrát vykradli nedobytný Fort Knox), navštívíme Londýn, Paříž, Amsterdam a Istanbul, máme zde zradu dvojitou a dokonce i sex (a to se Ti lidé znali tak tři dny, samozřejmě úžasný sex,jinak to naši hrdinové neumí, že). Mince nalezeny a Kirk přežije a megazloun taky, jupíí co bude dál...

Kniha není špatná, klidně si ji přečtete, dva či tři zajímavé nápady a něco se dozvíte i o historii, ale já po ní spíše sklouzl než se do ní ponořil. Možná jeho další romány už budou vyspělejší a důslednější a zajímavější. Ale je zde plno jiných autorů, které je třeba otestovat - J.Rollins, S.Berry, D.Silva či Ch.Palov a plno dalších a dalších. Třeba máte i Vy své tipy...

Komentáře

Oblíbené příspěvky