Virtuální dějiny - nebojte se jich

Virtuální dějiny spojují dvě složky (jednoduše řečeno) - historii a scifi, lépe řečeno fantastiku (větší či menší), virtuální dějiny jsou o tom, co všechno by se mohlo stát, kdyby... Jakési virtuální či lépe řečeno alternativní kusy dějin se objevují v řadě fantastických knih a povídek a patří mezi vyhledávané a čtivé kousky. Je jasné, že s dějinami a dějepisem to má málo společné, avšak jsou díla, které jen lehce nastíní změnu či pozmění události v minulosti a přítomnost je odlišná od té naší. Fantazie je nekonečná a Vy můžete provést cokoliv.
Možná proto mnoho historiků považuje dané odvětví historie za bláboly a neberou je vážně, neuvědomují si , že to může být jedna z cest jak přiblížit dějiny lidem, udělat ji srozumitelnou pro všechny. Dějiny se zabývají vším možným a prolínají se všemi různými obory - každodennost, sociologie, doprava, statistika, psychologie, umění, estetika, lékařství, orální historie (ne to není to co si myslíte, opravdu ne) atd... Dějiny se zabývají každou možnou maličkostí, každou chvilkou či každým kamínkem. Pamatuji si, že před lety na katedře historie OU "frčeli" diplomové práce týkajících se statistických údajů všech možných středních škol založených za císaře pána - takže jste se dozvěděli kolik % žáků v roce 1900 a 1905 a 1910 cestovalo pěšky či koňmo, z jaké vzdálenosti, jaké měli rodiče, jestli cestovali boso (opravdu, 8 % žáků do obchodní školy v Pytlíkově chodilo 4,5 km na vyúku boso a 1,2% chodilo po rukou), zaplnili jste tímto plno stran a dostali jste titul, obrovský přínos pro lidstvo.
Ano, má to určitě i druhou stranu - takové statistické údaje můžou hrát roli v dalších výzkumech, bývalý studenti se tetelí blahem a syntetické práce o dějiných dobývání Marsu prostě nemůže psát každý, bla bla bla. Proč tedy nevyužít i možnou alternativu či možné předpoklady - Virtuální dějiny hlavně pracují s tím, že máte schopnost najít ten bod, kdy se odchýlíte a vydáte se jiným směrem a obhájit svůj krok a dokázat možnou pravděpodobnost. I zde, jako u jiných odvětví historie, jsou důležité prameny, opřít se o něco z čeho lze vycházet, využíjte třeba deníky či nepodepsané diplomatické listiny, držte se přísné logiky a důležitým prvkem je i náhoda. Ta velká kamarádka našeho osudu.
Kniha, která Vás zasvětí do daného oboru - jakýsi základ všeho virtuálního a dějepisného (rozhodně co se týče mé osoby a vlastně i Českých zemí) - se zasvěcujícím úvodem, vysvětlujícím co a jak je od Fergusona Nialla - Virtuální dějiny: Historické alternativy, 2001. Dokonce používá i velmi odborný termín - kontrafaktuální dějiny, s tímhle zabodujete. Obdobné zasvěcení do oboru naleznete i v odborném časopise Soudobé dějiny 2008/2 - dané číslo se věnuje možným alternativám českých dějin 20.století.
Samozřejmě, že ve světě vyšlo mnohem více knih, kdy různí historikové a novináři předkládají své kontrafaktuály a řeší co by bylo, kdyby... U nás např. vyšla kniha "Co by bylo, kdyby..." - editorem Cowley R., zde se rozebírají hlavně vojenské události, méně vědeckou metodou. Češi nezaháleli a vydali "Co kdyby to dopadlo jinak?" - editorem Rak J. a zde se různí autoři zabývají českými dějinami, bohužel některé práce už více zasahují do fantastična.
Právě hranice mezi možnou, pravděpodobnou alternativou a fantazií a výmyslem je velmi křehká a kroutí se jako červík na háčku. Nejde jen tak říci, že kdyby nebylo Hitlera, nebyla by ani 2. světová válka - je to pěkná fantazie a je úplně zcestná. Stejně tak, kdyby nebyl sarajevský atentát, tak by nebyla ani ta 1.sv. válka. Jestli chcete napsat nějaký kontrafaktuál, začněte nějakou malou nenápadnou událostí, která měla dle vší logiky a dle předchozího chování aktérů dopadnout jinak než ve skutečnosti. Zkuste si vzít nějakou bitvu a představte si jak by dopadla třeba za hustého deště. Vemte si, že by pan A nakonec nenastoupil na loď Děravá bárka a letěl by raději na Pegasovi... A nebo napište nějakou pěknou fantazii o Janu Žižkovi, který dobyl celou Evropu a měl laserový pohled, prostě se toho nebojte - prostudujte si materiály a udělejte si chvilinku a pište...

Komentáře

Oblíbené příspěvky