Rudý králík - Tom Clancy

Dobrodružství úžasného a chytrého analytika CIA pokračuje. Poté co Jack Ryan zneškodnil u svého domu odpadlou odnož irských teroristů a všechny rány se vyléčily, se našemu hrdinovi nabídla možnost pracovat v Londýně. Stává se analytikem u britské tajné služby a zpracovává ekonomicko-politické informace o SSSR.
Další pokračování budoucího zachránce světa a amerického prezidenta nese název Rudý králík a Jack zde není ústřední hlavní postavou, spíš jeden z mnoha...



Náš příběh začíná dopisem polského papeže určeném vládnoucí komunistické garnituře v jeho domovině. Psaní tak trochu vyvolalo paniku a i Sověti nejsou nadšení. Šéf KGB Andropov dostává nápad, jeho podřízení si s ním pohrávají a začínájí plánovat.
Tím nápadem je atentát na papeže a pomalu začíná dostávát reálné obrysy. Je jasné, že se nesmí odhalit stopy vedoucí k Sovětům, dále je důležité dostat souhlas politbyra (lehká manipulace není na škodu). Akce je odsouhlasena a den D se blíží.
Ne všichni pracovníci KGB s plánem souhlasí, ale jsou věrní a oddaní. Jen jeden muž se s tím morálně nemůže ztotožnit. Rozhodne se zradit a kontaktuje amerického pracovníka velvyslanectví, čirou náhodou agenta CIA. Předávání informací pod dohledem Velkého bratra a všímavých bezpečáků se musí dělat co v největším utajení. A k tomu se musí vymyslet jak dostat nového informátora i s rodinou na Západ.
Jack dělá svou práci, analyzuje dostupné informace a pomáhá s plánem útěku. Je jen jedním z hlavních postav knihy, tentokrát se nepouští do žádných akčních kousků a hlavně pracuje za stolem. Na konci i cestuje, aby pomohl vycestovat novým ruským přátelům ven.

Kniha je spíše politicko-špionážním thrillerem, žádné velké akce letectva či námořnictva, spíše takové komornější napínavé čtení. Sledujete takový souboj mozků a nejnapínavější částí je právě útěk ruského agenta z Budapeště do Jugoslávie a dál. Vše muselo přesně klapnout podle promyšleného plánu.

Jako vždy vše je zde výborně logicky vymyšleno (žádné hup sem hup tam či automobilové honičky či pěstní souboje a uhrančivé pohledy agentů). Pomalu krok po kroku je mnoho zdůvodněno a vysvětleno a ukázáno...je pravda, že někdy to trvá a čtení lehce zavání nudou, ale taková je realita.

Je pravda, že nudných pasaží je tady více...vata na doplnění stránek...hlavně se jedná o myšlenkové pochody postav a jejich úvahy a podobně...naštěstí se takové věci dají přeskočit a když si to tak vezmu, nepůsobí tak iritujícím dojmem. Prostě takové zlidštění hrdinů knihy, ať působí více realisticky.

Hlavním rozdílem mezi touto knihou a dalšími příběhy Jacka Ryana je doba napsání knihy. Všechny jsou psány v reálném čase a odrážejí dobu, v které je to psané (doba komunismu, rozpad sovětského impéria, teroristické a ekonomické hrozby konce 20. století a podobně). Vyjímkou je právě tato kniha - vše se odehrává začátkem 80.let 20. století a kniha je napsaná o dvacet let později. Clancy využívá již známých informací o atentátů a dané době a do historických událostí dosazuje své postavy. Nemluvě o situaci v komunistickém politbyru a rozboru sovětské byrokracie...i díky tomu vypadají západní analytici moudře a chytře a že jsou i o krok napřed...

Při pohledu zpět, bych dílu ubral pár desítek stran, ale i tak si myslím,že máte před sebou povedený politicko-špionážní thriller jak má být.

Jsem zvědavý, kdy se dostanu k dalším dílům, ale to už budou klasické technothrillery,ha ha ha...

Komentáře

Oblíbené příspěvky